Zafer Yolları – Paths Of Glory 1957 Yapımı 1.Dünya Savaşı Filmi

Paths  Of Glory Humphrey Cobb’un aynı isimdeki romanından uyarlanan bu film 1957 yapımı bir 1. Dünya Savaşı filmidir.  Siyah – beyaz olarak çekilmiş olan bu filmin çekimleri Stanley Kubrick yönetmenliğinde tamamlanmış ve yapımcılığını James B. Harris üstlenmiştir.  Bir roman uyarlaması olan Paths Of Glory kitabının aslına sadık kalınarak, senaristler  Jim Thompson ve Calder Willingham tarafından kaleme alınmıştır.


1dunyasavasifilmi_zaferyollari

Oyuncu kadrosunda Kirk Dougleas, Adolphe Menjau, Ralph Meeker ve George Macready gibi birçok önemli isim yer almaktadır.  86 dakikalık bir Amerikan filmi olan  filmin müzikleri de Gerald Fried tarafından bestelenmiştir.
Dünya Savaşı filmi olan Paths Of Glory sadece savaşı değil, aynı zamanda siperdeki hayatı,  buradaki askerlerin ruhsal durumunu,  sadece ve sadece kendi çıkarlarını düşünen insanları, bir tek düşmana karşı değil aynı zamanda birliklerin kendi içlerinde yaşadığı çatışmaları duygulara hitap edici bir şekilde işlemiştir.

General George Broulard (Adolphe Menjou) General Mireau’a (George Mecready) bir görev verir. General Mireau’dan uzun uğraşlar sonucunda alınamayan  tepeye birliklerini göndermesini ister. Başarma ihtimallerinin olmadığının farkında olan Mireu eğer başarılı olursa terfi alacağını öğrenince de görevi kabul eder.

Güçlü Alman mevkilerine saldırı başlar.  Ancak başarı elde edilememesine karşın askerler kendilerine  karşı yapılan saldırılar karşısında hücuma geçmeyi reddeder. Bu durum General Mireau’u oldukça sinirlendirir ve ironik bir şekilde kendi topçularına kendi birliğini vurmasını emreder.

Başarısızlıkla sonuçlanan görevden  Mireau askerlerini sorumlu tutar ve ibret olması için 100 askerin idam edilmesini ister.  Her bölümden seçilen bir asker kurşuna dizilecektir.  General Mireau ‘u ihanetle suçlayan ve yaptığı vahşice davranışı tasvip etmeyen Albay Dax Generak Mireau’nun  aleyhinde deliller toplar ancak bunlar bir işe yaramaz.

General Mireaunun bencil ve çıkarcı hareketleri, askerlerini hiçe sayması ve askerlerin çaresizliği Paths Of Gloryde son derece can alıcı bir biçimde işlenmiştir.  Diğer 1. Dünya Savaşı filmlerinde olduğu gibi Paths Of Glory de savaşın vahşetini işlemiş ancak düşman saldırısından çok birliklerin kendi içinde çıkardığı anlaşmazlığa değinmiştir.  Son derece başarılı bir film olan  bu film, karşıt görüşler tarafından protesto edilmiş,  Fransa, Almanya,  İspanyada yasaklanmıştır.

Film eleştirmenleri tarafından  tam puan alırken yasaklar,  protestolar sebebiyle hiç ödül alamamıştır. İşlediği konu, işleyiş şekli bakımından başarıya ulaşan bu film Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından Ulusal Film Arşivinde korumaya alınmıştır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar