Yol Treni Nedir ?

Yol Treni(Road Train) genellikle Amerika ve Avusturalya kıtasında bulunan ülkelerde kullanılan , ülkemizde ve Avrupa ülkelerinin birçoğunda tek dorse çeken tırların en az 2 dorse bağlanmış halidir. Arka arkaya birden fazla dorse bağlanıp bir katar oluşturulan genellikle Amerikan tipi kamyonların kullanıldığı yakıtın düşük fiyatlı olması nakliyenin maliyetinin yüksek olması ve birçok bölgede demiryolunun olmaması bu tarz araçları mecbur kılmıştır.

yolreni

Yağtığım araştırmalar sonucu ulaştığım bilgileri de paylaşayım istedim. Neredeyse kilometrede 1 litre yakıt tüketen bu dev tırlar arka tarafa takılan bir kamera aracılığı ile arkasındaki trafiği kontrol edebiliyor. 10 Dorse bağlanan tırlar bile olmakta. Aslında hesapladığımızda 10 adet tırın arka arkaya seyretmesi hepsinin şöför masrafı , yakıt masrafı derken bu sistemin daha mantıklı ve ucuz olduğunu görebiliriz.

En çok kullanılan markalar ise ,  Mack , Peterbilt , Kenworth gibi Amerikan yapımı markalardır. Volvo’nun Amerika kıtasına özel ürettiği seride yine yol treni olarak kullanılır.


Dünyada Kayıtlara geçmiş bazı en uzun yol trenleri ise ;

  1. 1989 yılında, “Buddo” adlı bir kamyon şoförü 12 dorse bağlanmış yol trenini kullandı. 
  2. 1993 yılında  Mack Superliner isimli Çekiciyle 16 dorse çekildi.
  3. 1999 yılında 45 Römork ile Guinness Rekorlar Kitabına dahil olmak için bir yol treni oluşturuldu

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar