Yandex Arama Motoruna Site Haritası Eklemek

Yandex biliyorsunuz ki türkiye piyasasına girdi ve gittikçe de fazla hit almaya başladı Türkiye’de. Bu yüzden biz webmaster’larda sitelerimizi yandex’e de eklemeliyiz ve sitelerimize yandex üzerinden hit gelmesini sağlamaktayız. Yandex’e sitemizi ekleyebilmek için gerekli adımları resimli olarak aktaracağım resimlere de açıklama yaparak konuyu daha anlaşılır hale getirmeye çalışacağım.

yandex_webmaster_sitemap_ekleme_1

Yandex’i açıp giriş yapalım. Üye değilseniz üyelik bilgilerinizi unutmamanız açısından Oturum aç bölümünden Ben Google hesabımı kullandım sizde bu şekilde kullanarak yandex üyelik bilgilerinizin unutulmasını önleyebilirsiniz. daha sonra yandex arama barına webmaster yazarak devam ediyoruz. Açılan bölümde yukarıda da resimle gösterdiğim adrese tıklıyoruz.Karşımıza gelen ekranda yeşil bir buton olan kullanmaya başlaya tıklıyoruz.

site_ekleme_yandex

Açılan kısımda yandex site ekle butonunu yukarıdaki resimde de görüyoruz ve bu linke tıklıyoruz.

site_ekleme_yandex_2

Resimde gördüğümüz gibi site adresimizin başına http:// ekleyerek boşluğa yazıyoruz ve ekle butonuna basıyoruz.

site_ekleme_3

Kötü niyetli arkadaşlar için bazı bölümleri karalasamda Google’de olduğu gibi bize bir html sayfası veriyor ve bu sayfayı sitemizin ana dizinine atmamızı istiyor. Hak sahibi olduğumuzu doğrulamamız için bu işlem gerekli. Bu işlemi tamamladıktan sonra artık website yöneticisi olarak yandex üzerinden eklediğiniz websitesini yönetebilirsiniz.

sitemap_ekleme_yandex

İndexleme ayarlarının altındaki Site haritası dosyaları bölümünden yukarıdaki resimde verdiğim örnekteki gibi site haritalarınızı ekleyin işlem tamamdır.

site_haritasi_ekleme_yandex2

Yukarıdaki gibi inceleniyor gördüğünüzde başarılı bir şekilde eklemişsiniz demektir site haritalarınızı yandex’e. Site haritalarınız Yandex tarafından onaylandığında bu kısım yeşil olacaktır.

Ayrıca Yandex sitelerimden sitenizi seçtiğinizde bir istatislik sayfasıyla karşılaşırsınız.

yandex_site_haritasi_genel_bilgiler

Burada ki istatisliklerin ne olduğunu hepimiz biliyoruz aslında. Aramalardaki sayfalar yandex dizinindeki sayfalarınızı verir. Sitenin sayfalarına harici bağlantılar ise sitenize verilen bağlantıları (Backlink) gösterir. Robotun yüklediği sayfa sayısı ve çıkardığıda benzer sayfaları verir. Daha önce sitemap eklemediğim için sayfa çıkışı olmaktadır. suskunserseri.com da 879 sayfa olmadığının sizde farkında olmalısınız toplasanız 100 sayfa var yada yoktur.

WordPress site haritası oluşturma hakkında bilginiz yoksa lütfen “WordPress Site haritası oluşturma ve Google’ye gönderme ” isimli yazıma göz atın. Faydasını göreceksiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

selamlar ben sitemi eklediğimde hata veriyor

Site geçersiz ya da yanıt süresi çok uzun.

yardımcı olabilirimisiniz.

selam aleyküm tamda aradığım seo konusunda buydu teşekkür ederim admin
saygılar