WordPress – Yazının Bir Bölümünü Sadece Üyeler Görsün

O kadar emek harcayıp yazılar paylaşıyoruz fakat kullanıcılar hem yorum yapmaktan aciz hemde okumaktan. Bu nedenle onlara bir kızgınlığınız varsa yazılarınızın can alıcı bölümlerini üyelerinize özel hale getirebilirsiniz.

Örneğin bir makale yazdınız ve bu makaleyi sitenizde paylaşıyorsunuz. Son paragraf ise sizin için bu makalenin can alıcı noktası. Siz bu yöntem ile sadece oluşturacağınız bir fonksiyon sayesinde dilediğiniz alandan dilediğiniz alana kadar olan kısmı üyelere özel hale getirebilirsiniz.

1- Görünüm > Düzenle > Functions.php dosyanıza <?php ve ?> tagları arasına aşağıdaki kodu ekleyin.

function uyeozel( $atts, $content = null ) {
	 if ( is_user_logged_in() && !is_null( $content ) && !is_feed() )
		return $content;
	return '';
}
 
add_shortcode( 'sadeceuye', 'uyeozel' );

2- Artık yazılarınızı yazarken üyelere özel yapacağınız bölümün başına ilk olarak bir not düşmelisiniz. Örnek olarak “Bu yazının devamını sadece üyeler okuyabilir”.

3- Notun hemen arkasına [sadeceuye] Gizlemek istediğiniz bölümün tamamı [/sadeceuye] şeklinde yazarsanız üye olmayanlar ve sisteme giriş yapmayanlar [sadeceuye] tagları arasındaki bölümü okuyamayacaktır.

@- [sadeceuye] kodunu functions.php dosyanıza eklemeniz için verdiğimiz ve 1. numaralı aktarımda bulunduğu değeri değiştirerek daha kolay hale getirebilirsiniz. örneğin “[uye]”

Bu şekilde emeğinizi korumuş olur ve sitenizdeki popülasyonu arttırabilirsiniz. Yada yazının sonlarına herhangi bir indirme linkleri paylaşıyorsanız sadece indirme linklerini üyelere özel hale de getirebilirsiniz.

Hakkında Tosahan

Üniversiteyi yeni bitirmiş, yeni bir şeyler bulma umuduyla internet ortamında kendini bulan, Wordpress aşığı, birkaç ay sonra askere gidecek kişiyim. Bazen 2 bazense 3 bilinmeyenli bir denklem olmayı sürdürsem de şu sıralar çok çabuk kırılan bir MSN şifresiyim :)

Bir yorum

  1. bu yazının devamını sadece uyeler okuyabilir kısmı uyelerede gosterılıyor bu sadece uye olmayanlara cıkmalı bunu nasıl yapacağız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*