WordPress Yazı ve Sayfalarınızda Bir Başka Yazıyı Paylaşın

Son günlerde haber sitelerinde çok görmeye başladım ve bende araştırmaya koyuldum. WordPress’in her soruna bir çözümü olduğunun farkında olarak bunuda bulacağımı biliyordum ve nitekim buldum. Örneğin bir yazı yazdınız blogunuzda ve bu yazı ile alakalı daha önce birkaç yazı daha kaleme almıştınız. Yeni yazdığınız yazının içerisinde bu yazıların Anasayfadaki listelendiği gibi bir görünüm elde etmek istiyorsunuz.

Örnek :

Yukarıdaki resimde mynetin benim bahsettiğim sistemi kullanışını görüyorsunuz. Haber içerisinde daha önce yayınlanan bir başka haberi başlık ve resimli bir şekilde vermiş.

Şimdi Nasıl yapıldığına geçelim;

1- İlk olarak buraya tıklayarak Posts in Page eklentisi indirin. Ardından WordPress Admin paneline giriş yapıp Eklentiler > Yeni ekle bölümünden eklentiyi yükleyip aktif edin.

2- Yeni oluşturduğunuz yazıya ekleyeceğiniz yazının id’sini bulmanız gerekecek. Buda eklemek istediğiniz yazının sayfasında düzenleye tıklayarak adres çubuğunda yer alan post id’yi kopyalıyoruz.

3- Son olarak yazımızın eklenmesini istediğimiz yazı editöründeki yere shortcode’unu giriyoruz.

[ic_add_posts ids='2980']

Artık belirttiğimiz yerde yazımız çıkmaya başladı. Fakat yukarıdaki gibi gözükmeyecek. Başlık, yazının özeti, yorum sayısı, kategori, etiket gibi yazı ile alakalı birşeyler görmeye başladınız. Şimdi nasıl gözükmesini istiyorsanız düzenleme işini yine siz yapacaksınız.

4- Eklentiler > Düzenleyici bölümünden Posts in Page eklentisini seçin, posts-in-page/posts_loop_template.php sayfasını seçip oradaki kodları kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Index.php dosyasındaki kodları alıp buraya atabilir, ayrıca css bilgileriniz ile temanıza gireceğiniz css kodları ile istediğiniz gibi bir görünüm sunabilirsiniz.

BirÖneri: Yukarıdaki işlemde Css kodları kullanacaksanız temanızın Css dosyasını bozmayın. Custom CSS Kullanımı başlıklı makaleme göz atın.

 

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar