WordPress Yazı içi Sayfalama Yapımı

Sitemizde birçok uzun listelerimizde de kullandığımız WordPress yazı içi sayfalama sistemini nasıl yapıyoruz bunu sizlere aktarmak istedik.

İlk olarak WordPress yazı editörüne sayfalama butonunu nasıl ekleyeceğinizi detaylı bir şekilde “WordPress Konu içi Sayfalama Butonunu Editöre Ekleme” isimli yazımızda anlattık. Burada detaylı şekilde tekrar aktarmayacağız.

1- Yazınızı bölmek istediğiniz yere Görsel editörden Metin editörüne geçerek;

<!--nextpage-->

kodunu giriyoruz. Bu kod sayesinde yazımız bu kodu koyduğumuz yerden itibaren ikiye ayrıldı. Yani artık bir yazımızda iki sayfalık bir yazı oluşturduk. Uzun yazılarda kullanıcıları korkutmamak için kullanabilirsiniz.

2- Yazıyı görüntülediğimizde yazının altında 1 2 numaraları sayfalar gözükmüyorsa hemen single.php dosyanızda bulunan <?php the_content(); ?> kodunun altına;

<?php wp_link_pages( array( 'before' => '<div class="yaziicisayfalama">', 'after' => '</div>' ) ); ?>

kodu ekleyin. Sonra tekrar yazınızı kontrol ettiğinizde artık sayfanın altında 1 2 numaraları yer alacak. Yani artık sayfalamayı sağlamış olduk. Fakat kara düzen olduğundan birtakım css kodlarıyla bunu süsleyelim.

3- Temanızın stil dosyasına Görünüm > Düzenleyici yolunu takip ederek girin ve aşağıdaki kodları ekleyin.

.yaziicisayfalama{
margin:10px 0 0;
padding:10px;
background: #3e3e3e;
text-align:center;
color:#FFF;
}
.yaziicisayfalama a{
color: #FFF !important;
padding: 0px 6px;
background:#69a528;
}
.yaziicisayfalama a:hover{background:#bc0e0e;}

Burada ilk css kodu ile sayfalamanın yapılacağı alanın boyutlarını belirleyip, bu alanın içerisindekileri merkez odaklı listelenmeyi ve arka plan rengini belirttik. Buradan dilediğiniz css kodları ile düzenleyebilirsiniz. İkinci kısımda ise 1 2 gibi sayfa numaralarının nasıl gözükmesini istiyorsak o kadar ile müdahale etttik. Üçüncü kısımda ise numaranın üzerine gelindiğinde arka plan renginin değişmesini ve bir etkileşim olduğunu göstermek için bu arkaplan rengini belirledik.

yaziicisayfalama

Yukarıdaki işlemler sonrası resimde gördüğünüz gibi bir görüntü ile karşışalacaksınız. Yazınızı kaç sayfaya böldüyseniz o kadar rakam ekranda gözükecek. Böyle numaralar gözükmesin, sadece sonraki sayfa, önceki sayfa bağlantıları gözüksün istiyorsanız aşağıdaki ikinci yöntemi kullanın.

2.Yöntem: Bu yöntem ile sayfa numaralarının yanı sıra önceki ve sonraki butonlarıda sayfalama bölümüne eklenecektir. Aşağıdaki kodu Görünüm > Düzenleyici bölümünden single.php dosyanızda <?php the_content(); ?> kodunun hemen altına ekleyin.

<?php
wp_link_pages(array(
'before' => '<p>' . __('Sayfalar:'),
'after' => '</p>',
'next_or_number' => 'next_and_number',
'nextpagelink' => __('Sonraki'),
'previouspagelink' => __('Önceki'),
'pagelink' => '%',
'echo' => 1 )
);
?>

Yukarıdaki kodun çıktısı ise ;
wp_link_pages

3. Yöntem: Yukarıdaki iki alternatifin yanı sıra numaralar gözükmesin ve sadece önceki ve sonraki butonu gözüksün istiyorsanız aşağıdaki kodu yine single.php dosyanıza content tagından sonra eklemeniz gerekir.

<?php
wp_link_pages(array(
'before' => '<p>' . __('Sayfalar:'),
'after' => '</p>',
'next_or_number' => 'next',
'nextpagelink' => __('Sonraki'),
'previouspagelink' => __('Önceki'),
'pagelink' => '%',
'echo' => 1 )
);
?>

Bu kod ile sayfa numaraları gözükmez ve sadece Önceki ve sonraki butonları gözükecektir. Kod öbeğinde önceki ve sonraki yazılarınızı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Not: İkinci ve üçüncü yöntemlerde Css kodu kullanmak için ;

'before' => '<div class="csskodu">,
'after' => '</div>',

before yazan yere kod kısmının önüne eklenecek kodu, after yazan yere ise div’in bitiş kodunu ekleyin.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar