WordPress XML Sitemap ile Daha hızlı Index

xml_sitemap

WordPress siteler için olmazsa olmaz eklentilerden birtanesidir.Google XML Sitemap eklentisi sayesinde site haritası oluşturup arama motorlarına bu haritaların linklerini göndererek sitenizde bulunan makale ve sayfaların çok daha kolay indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Arne Brachhold tarafından yapılmış Google XML Sitemap eklentisi WordPress en popüler eklentiler içerisinde de yer alan bu alanda yapışmış en iyi eklentidir.

Eklentinin ayarlar sayfasında site haritasına eklemek istemediğiniz klasör ve bölümleri çıkartabilir kategorileri ayırabilirsiniz.Ayrıca sitenizde yapacağınız değişikliklerden hemen sonra site haritasını güncelleyerek yeni sitenize göre bir site haritası oluşturabilirsiniz.Sitemap Arama motorlarının sitelerimizi daha rahat taramalarını ve daha kolay indexlemelerine aracılık eder. Sitemap’ın faydaları bununla da bitmez tabiki. Google ve benzeri bir arama motorunun siteleri çok rahat taramaları için örümcek adını verdikleri botları vardır. Ve bu botlar sayesinde siteyi gezen arama motoru sağlayıcısı siteyi dizinine alır.

Google XML Sitemap sizler için bu örümceklere komutlar verecek dosyayıda hazırlar. Robot.txt dosyasını Google XML Sitemap ayarları bölümünden ayarlayabilirsiniz. Ayrıca sitemap.xml yanında site haritanızın sıkıştırılmış bir versiyonunuda oluşturan eklenti içerisinde binlerce makale olan sitelerin de site içeriklerini çok daha hızlı bir şekilde arama motoru sağlayıcısına bildirmenize olanak tanır.

Webmaster araçları bölümünden sitenizi eklediğinizde site haritası ekle bölüme gelerek sitemap.xml ve sitemap.xml.gz dosyalarınızı bildirmeniz gerekmekte. Yandex’te de bu eklenti sayesinde oluşturduğunuz site haritalarını kullanabilirsiniz. Yandex Webmaster bölümünde site ekle dedikten sonra bir site haritası gönder kısmına tıklayarak http://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml ve http://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml.gz linklerini eklemeniz , site haritalarını ilgili yerlere gönderecek ve siteleriniz dizindeki indexlenmiş sayfalar otomatik olarak yansıyacak ve indexlenmeyen sayfalarınızda çok sürmeden index almaya başlayacaktır.

Eklentinin Adresi : http://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/

Eklentiyi indirdikten sonra nasıl site haritası oluşturacağınızı bilmiyorsanız ve Google’yi nasıl bilgilendireceğinizi bilmiyorsanız lütfen Sitemap oluşturma isimli yazımı okuyunuz.

Hakkında Tosahan

Üniversiteyi yeni bitirmiş, yeni bir şeyler bulma umuduyla internet ortamında kendini bulan, Wordpress aşığı, birkaç ay sonra askere gidecek kişiyim. Bazen 2 bazense 3 bilinmeyenli bir denklem olmayı sürdürsem de şu sıralar çok çabuk kırılan bir MSN şifresiyim :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*