WordPress Temaya Font Awesome Eklemek

WordPress severler sitelerinin görselliğine önem vermeye ve sitenin ziyaretçinin gözünde değer kazanmasını amaçlar. Bu nedenle sürekli olarak sitesinin temasına birtakım değişiklikler yapmayı düşünür ve bazı değişiklikleri de hayata geçirir.

Bunlar bazen birkaç css kodu iken bazen birçok eklenti ile sağlanır. Ve eklenti sayınız çoğaldıkça sitenizin performansı düşecektir, ziyaretçileriniz adeta siteden kaçmaya başlayacaktır. Bunun önüne geçmek için eklenti kullanımını minimuma indirmeye özen göstermeliyiz. Yine bu konuda birçok eklenti kullanabilme olanağımız varken biz Font Awesome’nin nimetlerinden yararlanacağız.

Font Awesome Nedir ?

Font awesome, ikonik bir yazı tipidir. Kolay kullanımı ve basitliği ile birkaç saniyede sitemizde logo, ikon kullanımı istiyorsak birkaç kod ile gerçekleştirebileceğimiz font tipidir.

Siteye Font Awesome Nasıl Eklenir?

Sitelerimize font awesome eklemenin birkaç yolu vardır. Bu yazımda öyle uzatıp hepsine değinmeyeceğim. En kolay kullanımını sizlere aktaracağım.

1- İlk olarak Sitenizin admin paneline giriş yapın ve Görünüm>Düzenleyici bölümünü açın ve oradan temanızın header.php dosyanızı düzenlemek için bu dosyayı seçin.

2- Aşağıdaki kodu <head></head> taglarının içerisine ekleyin.

<link rel="stylesheet" href="//maxcdn.bootstrapcdn.com/font-awesome/4.3.0/css/font-awesome.min.css">

3- Font Awesome Icon bölümünden eklemek istediğiniz ikonu seçip tıklayın.

4- İkonun altında bulunan <i> ile başlayan kodu eklemek istediğiniz sayfada çalıştırabilirsiniz.

Örnek Kod:

<i class="fa fa-address-book" aria-hidden="true"></i>

Not: Sitenizde herhangi bir kasmaya neden olmaz. Yazı tipi olarak kullanıldığı için ve resim dosyası olmadığı için sitenizin ikon eklediğiniz sayfasının boyutunu yükseltmez. Bu nedenle açılış hızınızda bir yavaşlama meydana getirmez.

Not2: Bu yöntemi sadece WordPress değil bütün GNU scriptlerde ve web projelerinde kullanabilirsiniz. İnternet ortamındaki bütün yazılımların çıktısı html olduğu için bu yöntemin de htmlde çalışması yüzünden sorunsuz kullanabilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar