WordPress – Tema Css Dosyalarınızı Bozmayın, Custom CSS Kullanın

WordPress temaları kullanırken bir takım değişiklikler yapmayı seviyoruz. Öyleki stil dosyamıza müdahale ederek hayalimizdeki temayı ortaya da çıkarabiliriz. Fakat php bilgimiz olmadığı için kendi temalarımızı yapabilecek bilgimizde malesef bir çoğumuzun yok. Bu nedenle Temaya yapacağımız bir ekleme işlemlerinde temanın style.css dosyasına müdahale ederek temanın stil dosyasında bir karışıklığa ve ilerde olası tema güncellemelerinde bu değişikliğin kaybolmasına yol acacaktır.

Bu problemleri yaşamamak için en mantıklı olan şeyi yapmalıyız oda ufak bir eklenti sayesinde gireceğimiz özelleştirilmiş css kodlarımzı tema dosyalarından ayrı tutmak ve temayla birlikte çalışmasını sağlamak. Bunun için WP Add Custom CSS eklentisini kullanacağız.

1- İlk olarak buraya tıklayarak eklentiyi indirelim ve sitemize Eklentiler > Yeni Ekle > Yükle bölümünden yükleyelim. Daha sonra aktifleştirip Admin panelinde oluşan Custom CSS bölümüne tıklayalım.

2- Normalde sitemin Başlık ve linkleri siyah arkadaşlar;

baslikvelinkler-wordpress

3- Ben şimdi sadece a tagına bir renk atayarak Custom css’nin çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğim. Hemen Admin panelindeki Custom CSS’ye tıklıyorum ve açılan bölüme kodumu giriyorum. Girdiğim renk kodu başlık ve bütün linkleri kırmızı yapacak.

customcss-kullanimi

4- Hemen test ediyoruz;

baslikvelinkrekleridegisti

Gördüğünüz gibi ilk resimde siyah olan bağlantılar artık kırmızı renk ile değişti. Modern temaların birçoğunda bu özellik zaten admin panelinde mevcut arkadaşlar. Oradan Custom Code girebilirsiniz. Bu yöntem bu özelliğin olmadığı birçok temada çok rahat kullanabileceğiniz bir yöntem. Umarım fayfasını görürsünüz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar