WordPress Sitelerde HTTPS Sorunu Çözümü – Really Simple SSL

Google Chrome 56. sürümünden sonra SSL desteklemeyen siteleri güvensiz olarak işaretleyeceğini duyurdu. Bu nedenle birçok webmaster ücretli yada ücretsiz SSL servislerini tercih ederek site adresini HTTPS olarak değiştirdi ve bu güvensiz damgasını yememek için kendi çapında önlemler aldı. WordPress tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça sık kullanılan bir açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi.

Bu nedenle bir WordPress sitesini SSL bağladıktan sonra neler yaparak en kısa sürede HTTPS’ye hazır hale getiririz bizde sizler için bunu araştırıp bulduk. Eğer eklenti kullanmadan yapacaksanız bu işlemi muhtemelen saatlerce uğraşacaksınız. Temanızda bulunan bir resimin bulunduğu alandan linki http ile başlıyorsa onu bulacaksınız ve tek tek her resim ve materyal için url’ini https ile değiştireceksiniz. Aksi halde SSL alsanız dahi siteniz güvenli sayılmayacaktır.

Tüm bu işlemler ekstrem ve uğraştırıcı olduğu için size en kolay yöntemi eklenti ile halletmeyi göstereceğim.

-İlk olarak Really Simple SSL eklentisini indiriyoruz. Ardından Aktifleştiriyoruz. Aktifleştirme işleminden sonra sizi siteden atacak. Bunun nedeni ise site adresinizi https olarak değiştirmesi. Tekraren kullanıcı adı ve şifrenizle güvenli sitenize gireceksiniz.

-Ayarları ise  Auto Replace mixed Content ve Enable Javascript redirection to SSL‘nin aktif olması gerekiyor. Aksi halde Mixed content hatası almanız ve bu eklentiyi kullanmanızın bir anlamı kalmıyor.

SSL satın aldıktan sonra bu eklentiyi indirip kurmanız yeterli olacaktır. Otomatik olarak .htaccess dosyanıza gerekli kodları ekler, site adresinizi https olarak değiştirir, sitenizin tema klasöründeki resim ve script dosyalarını httpsli olarak temada ilgili yerlere yansıtır.

Eklentiyi aktif ettikten sonra Google Search Console’u açın. Burada site adresinizin HTTPS://siteadresiniz.com ve HTTPS://www.siteadresiniz.com şeklinde 2 şeklini daha ekleyin. Ardından site haritalarınızı bu yeni eklediğiniz iki siteye Google Search Console üzerinden çağırın. Ardından Analytics kullanıyorsanız panelden siteye girin, Yöneticiye tıklayın ve mülk ayarlarından etki alanını https olarak belirtin.

Siteniz geçiş işlemini tamamlamıştır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

hocam merhaba, eklentisiz çözüm ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba öncelikle paylşaşım için teşekkür ederim,siteye eklentiyi kurdum dediğiniz gibi wp-admin attı fakat artık hiç bir yere eklentiler dahil girilmiyor ? çözümü nedir teşekkür ederim

siteniz gayet güzel çalışıyor. Sırf link vermek için yorum yaptıysanız yazık. Ama gerçekten böyle bir sorununuz var ise FTP’ye bağlanıp wp-content>plugin klasöründen really simple ssl yazan klasörün adını değiştirin. Eklenti deaktif olsun. https://www.ssllabs.com/ sitesinden SSL’nizi sorgulayıp daha sonra eklentiler bölümünden eğer sertifikanız var gözüküyorsa tekrar eklentiyi aktif edin. Sorun kalmayacaktır. Eğer sorun devam ediyor ise farklı bir tarayıcı ile deneyin.