WordPress Mobil Ziyaretçiler için Mobil Tema

Merhaba sevgili dostlar, biliyorsunuz Google geni güncellemeyle birlikte mobil platform özelliği kazanmış siteleri sıralamalarda daha yukarı yerlere taşıyacağını ve mobil uyumluluk testini geçememiş siteleri ise sıralamadan düşüreceğini açıkladı. 30 Nisan tarihinden bugüne kadar birçok WordPress sitesi sahibi arkadaş, bu problemi WP Touch(yada alternatifi) tarzı eklentiler ile çözmeye çalıştı.

Yada responsive özelliği ön plana çıkmış genişlik değeri uyumlu yeni temalar satın alarak aslında yapılması gereken en mantıklı şeyi gerçekleştirmiş oldu. Çünkü WP-Tocuh yada alternatifi eklentiler site başına ücret talep etmeye başlayan premium özellikleri kullanıcıya ücretsiz sürümünde vermemesi, reklam yerleştirimi gibi mobil hiti korumak ve sıralamadan düşmemenin yanı sıra mobil ziyaretçilerden de hit sağlamak adına fahiş ücretleri kullanıcıya ödetmeyi kendilerine gelir modeli biliyor.

Bu nedenle sizler için en mantıklı olan ve aynı işlevi daha fazla detay ve karışık ayarlar kısmından uzak şekilde bir panel üzerinden sağlamanıza olanak tanıyan WP-Smart eklentisini tanıtacağım. Öncelikle eklentinin en önemli özelliği sevdiğiniz ve vazgeçemediğiniz uyumlu olmayan temalarınızı bu Google’ın yeni politikasından etkilenmeden kullanmanıza olanak sağlamasıdır.

Çünkü masaüstü çözünürlüklerinde kullandığınız temayı gösterecek, mobil platformlarda bağlandığınızda ise eklentinin ayarlar kısmından yine temalar kısmında olan ve responsive özelliği bulunan herhangi bir temayı belirttiğinde o temayı gösterecek.

Bunun için herhangi bir ücretsiz responsive tema indirip temalar kısmına eklemeniz yeterli olacaktır.

Eklentinin İndirme Adresi : Mobil Smart İndir

Eklentiyi indirip WordPress admin panelinden eklentiler sekmesinde bulunan yeni ekle’ye tıklayarak yükleme yapabilirsiniz.

Kurulum bittikten sonra eklentiyi etkinleştiriyoruz ve Ayarlar sekmesinden Mobile Smart’a tıklıyoruz.

mobile-smart_suskunsersericom

Mobil platformlarda gözükmesi gereken temayı seçiyoruz ve Update Settings’e tıklıyoruz. Cache eklentisi kullanıyorsanız bu işlemi yaptıktan sonra kayıt altına alınan Cacheleri temizlemeniz gerekir. Aksi halde site eski şekilde gözükmeye devam eder.

Not: Total W3 Cache ile ücretsiz sürümü malesef çalışmamaktadır. Bu nedenle WP Super Cache eklentisi kullanmanızı öneririm. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını buradan test edebilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar