WordPress – Masaüstü ve Mobil Cihazlar için Farklı Reklam Gösterimi

WordPress’de masaüstü ziyaretçileriniz ile mobil ziyaretçileriniz için ayrı ayrı nasıl reklam göstereceksiniz kısaca ondan bahsetmek istiyorum. Adsense‘in zaten esnek reklam birimleri var fakat bazen istediğiniz boyutta reklam çıkmıyor maalesef. Bu nedenle en sağlıklı yöntem size aktardığım yöntem olacak. Şimdi Reklamları göstereceğiniz tema dosyasını açalım. Örneğin single.php dosyasını.

Masaüstü ziyaretçiler konu üzerinde 336×280 bir reklam göstereceksiniz mobil için esnek bir adsense reklam kodu göstereceksiniz. Hemen ilk olarak style.css kodlarımızı yazalım

/*Masaüstü ziyaretçilere reklam gösterimi*/
.masaustureklam{

}
.mobilreklam{
 display: none;
}

@media only screen and (min-width: 240px) and (max-width: 480px) {
/*Mobil ziyaretçilere reklam gösterimi*/
.masaustureklam{
 display: none;
}
.mobilreklam{
 display: inline !important;
}

}

Burada mobilreklam ve masaustu reklam olarak iki tane div tanımladık ve bu divlerein gösterilip gösterilmeyeceğini belirledik. Üstteki kısımda masaustureklam divine bir kod girmedik fakat mobilreklam divine display none kodu ile gizledik. Sadece mobil ziyaretçilerin görebileceği alttaki koddada tam tersini yaptık. Şimdi single.php dosyamızı açalım ve content tagının hemen üzerine;

<div class="masaustureklam">
Masaüstü ziyaretçilere gözükmesini istediğiniz reklam kodu
</div>
<div class="mobilreklam">
Mobil ziyaretçilere gözükmesini istediğiniz reklam kodu
</div>

eklediğinizde artık mobil ziyaretçilere alt taraftaki kod, masaüstü ziyaretçilere ise üstteki kod çalışacaktır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

Uzun zamandır masaüstü ve mobil görünümde reklam kodlarını mobile göre ayarlamak zorunda kalıyordum. Bu konuda pek bilgim olmadığı için bi türlü farklı kodlar kullanamıyordum, Sayenizde bu sorunun üstesinden geldim. Çok teşekkür ederim. Bol kazançlar!

Çok teşekkür ederim, adsenseden uyarı alıp duruyordum optimize edin diye artık bu sorunu da halletmiş bulunuyorum sayenizde..