WordPress Kategori URL Değişikliği

Merhaba arkadaşlar sizlere bugün WordPress sistemlerde kategorilere atatığımız URL leri değiştirip bu değişikliğe bağlı olarak sitemize olan ziyaretteki düşüşü ise asgari oranda azaltma yönteminden bahsedeceğim.Öncelikle bu iş sabır ve zaman işidir. Niye böyle birşey yapalım ki diyebilirsiniz. Ama bazen ihtiyaç olabiliyor. Mesela ingilizce sitemin birisinde 2009 yılında daha bu işlere yeni adım atmış biri olarak oluşturduğum kategori ve zamanın gerektirdiği değişiklikleri hep korkmuş ve yapamamış biri olarak sizlerinde aslında böyle bir şeye ihtiyacınız olduğu halde korkarak yapamıyorsanız yardımcı olmak istedim.

Aslında ne yaptığımıda belki başlıkta anlatamamışımdır diyerek bir örnek vermek istiyorum.

Önceki; Dizilerle Aranız Nasıl Kategorisi Kategori Slug url’unu ben belirlemeden direk yeni yazı eklediğim kısımda oluşturduğum bir kategori fakat daha ilk zamanlar düzenleyip değiştirmediğim için sorunun teşkil edeceğini zannetmiyordum, ama kategori ismini değiştirip daha güncel bir url oluşturmanın daha fazla ziyaretçiye hitap edeceğini ve arama motoru dostu olacağını düşündüm

https://www.yenibirsey.net/category/dizilerle-araniz-nasil

Sonraki; Aslında istediğim şey güncel dizilerin yayınladığı bir kategorinin url’unu da ona göre ayarlamaktı.Öncelikle WordPress Admin Paneline giriş yaparak Yazılar menüsünün altında Kategoriler kısmına tıklayıp kategoriyi seçip alt kısa isim kısmını yani slug kısmını düzenledim. Ve şöyle oldu

https://www.yenibirsey.net/category/guncel-dizi-ve-fragmanlar

Şimdi bu düzeni değiştirdiğinizde bütün yazılarınızın adresleride değişeceği için ziyaretçilerininiz 404 Hata sayfasıyla karşılaşacaktır. Bu yüzden 404 Hata sayfasını düzenleyip anlaşılır bir dil ile ne yaptığınızı belirtmeniz ziyaretçinizin sitenizden kaçmasını önleyecektir en azından bir kısmını.

İkinci yapacağımız işlem iste Google Sitemap’ı Güncelleyerek Google Webmaster adresinden güncel Sitemap’ın Google tarafından işlenmesi için tekrar göndermek.Bunu bilmeyen arkadaşlar için burada resimli olarak anlatmıştım. Ardından ise Google’a bir değişiklik olduğunu hatırlatmanız Google ve Siteniz üzerindeki gereksinimleri yerine getirmeniz kısmını tamamlayacaktır.

Hemen Anlatalım resimli olarak , Google Webmaster kısmından sitenizi seçin ve siteniz webmaster yönetim paneline gelin. Burada sol kısımdaki  Sağlık >Google Gibi Getir’e basın (Resim 1 )

suskunserseri_wp
Resime Tıklayarak Büyük boyda görüntüleyebilirsiniz.

Getir’e bastıktan sonra Açılan kısımda Dizine Gönder’e tıklıyoruz (Bknz : Resim 2)

suskunserseri_wp_change

Ardından Resim 3’te gösterdiğim gibi yaparak Google  dizinindeki değişikliğide sağlamış oluyoruz.

suskunserseri_wp_3

Arkadaşlar yapılan değişikliğin büyüklüğünden dolayı ani bir index sorunu yaşarsınız , bu yüzden bu yaptığınız işlem sizin daha çabuk toparlanmanızı sağlar. Yani böyle birşey yapmak isteyen arkadaşa söyleyim 1 aylık bir zamanı 1 haftaya kadar indirebilirsiniz bu işlem ile daha sonraki işlem ise değiştirdiğiniz her kategoriye birer konu ekleyerek o kategori ve son eklediğiniz konuyu REDDİT gibi global imleme sitelerinde imleyerek 1 haftalık kaybıda en asgari süre olan 3 güne kadar düşürebilirsiniz.

Korkmayın eğer ziyaretçi sitenizi seviyorsa dediklerimi yaptıktan sonra zaten herşeye rağmen sitenizden faydalanmaya devam edecektir. Kalın sağlıcakla…

 

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar