WordPress Kategori URL değişikliği ve 301 Yönlendirmesi

Kategori URL yapısını değiştirmek isteyebilirsiniz. Fakat arama motorlarında indexlenmiş yazılarınız eski kategori slug’ına göre olduğu için siz kategori slug‘ını değiştirdiğinizde arama motoru üzerinden sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler hatayla karşılaşacaktır.

404 Bulunamadı hatası. Bir önceki yazımda geniş bir biçimde WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirip 301 ile yeni yapıya kolayca yönlendirmeyi aktarmıştım. Bu yazımda da kategori slug yani kısa isim değişikliği sonrası oluşan hataları giderme yada 2 farklı kategoriyi tek kategoride birleştirme yapabileceğimizi ve bunu nasıl yaptığımızı aktaracağım.

1- İlk olarak kullanacağımız eklentinin adı Simple 301 Redirects. Eklentiyi indiriyoruz ve Aktifleştiriyoruz.

2- Ardından kategoriler kısmından değiştireceğimiz kategoriyi seçip kategori url’unu yani slug’ını değiştiriyoruz. örneğin eski kategorimiz “otomobil” olsun. Biz bu kategoriyi “arabalar” adıyla değiştirdik.

3- (2 Kategoriyi birleştirme harici bu maddeyi atlayabilirsiniz.) Birde “klasikotomobil” isimli bir kategorimiz daha var. Burdaki bütün yazıları arabalar kategorimize geçirdik. Yani otomobil ve klasik otomobil kategorilerimizi arabalar ismindeki bir kategoride birleştirdik.

4- Şimdi Ayarlardan 301 Redirects bölümüne giriyoruz. Request yazan yere eski yapıyı, Destination yazan yere yeni yapıyı yazıyoruz. Örnekle devam edelim.

simple301redirectkullanimi

Yukarıdaki resimde anlatmaya çalıştım umarım yapıyı anlamışsınızdır. Bu şekilde kategori uzantısını değiştirdiğinizde no-category-base eklentisi kullanıyorsanız üstteki kısımda, kullanmıyorsanız alttaki kısımdakini uygulayabilirsiniz. Yada değiştirmek istediğiniz kategorinin yolunu ilk olarak kopyalayıp işleme öyne devam edebilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

Bir önceki yazımda geniş bir biçimde WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirip 301 ile yeni yapıya kolayca yönlendirmeyi aktarmıştım.

Demissiniz fakat ben bulamadim sitenizde. Link verebilirmisiniz ?