WordPress Domain ve Host Değişikliği

Merhaba Dostlar , Geçenlerde Sitelerimden birinde büyük bir değişikliğe giriştim. Bende yaptıklarım karşısında zorlanmasamda bu işe gönül vermiş fakat daha tam kavrayamamış arkadaşlara yardımcı olması açısında bildiklerimi paylaşmak istedim. Yeni Host’a wordpress’i taşımak için yapmanız gerekenler o kadar da zor değil aslında.

Başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli kural çalışan Eklentileri durdurduktan sonra database yedeği almanız yoksa çok büyük sıkıntı çekebilirsiniz aşağıdaki işlemleri tamamladıktan sonra yeni domain ile sitenize giriş yapıp aynı kullanıcı adı ve şifresi ile girdikten sonra eklentileri tekrar aktifleştirebilirsiniz.

Öncelikle işinize yarayacak en önemli program notepad++ ‘dır. bu program sayesinde eski sitenize ait bütün linkleri tek tuşla yeni sitenize geçirebilirsiniz.

Şimdi gelelim yedek almaya. Eski  sitenize ait dosyaları bilgisayarınıza indirin (Yardımcı program olarak Filezilla’yı öneririm).

Daha sonra phpmyadmin’e giriş yaparak sitemize ait database bilgilerini alacağız.

CPANEL ‘den DATABASE Yedek almak  PHPmyadmin ile:

Arkadaşlar konuyu olabildiğince basit tutmak için resimli anlatım yapmak istedim.

Cpanel’e giriş yapdığınızda Database/Veritabanı Adı altında ;

phpmyyadmincpanel

Phpmyadmin’e Tıklıyoruz; açılan yeni sayfada sol tarafta mevcut databaseler gözükür(Çoklu site barındıranlar için tek site barındırıyorsanız sadece bir adet database gözükür) databaseye tıklayın.

Daha sonra açılan kısımda Dışa Aktar’a tıklayın(aşağıdaki Resimde Görüldüğü Gibi)

disaaktarcpanelphpmyadmin

Daha sonra Dışa aktarım yöntemi olarak özeli seçiyoruz ve “Özel – tüm olası seçenekleri göster” işaretledikten sonra başka hiçbir değişiklik yapmadan “git” e tıklıyoruz. Karşınıza dosya indirme çıkacaktır sonu .sql ile biten database dosyanızı indirebilirsiniz.

Pleks Panelden Database Yedek Alma Phpmyadmin ile ;

Aslında Ben sitemi cpanel sistemden pleks panele taşıdım. Fakat sizin için burada ayrıntılı bir şekilde anlatmak istedim. Yine resimli olarak Pleks panelden phpmyadmine giriş yapma ve yedek alma işlemini gerçekteştirelim.

Pleks Panele giriş yaptıktan sonra Websites & Domains ardından ise Databases e tıklayın(Hemen aşağıda resimle gösterdim.)

pleksyedekalma

Açılan bölümde databaseleriniz sıralanır yine tek site barındırıyorsanız bir adet , çoklu site barındırıyorsanız site sayınız kadar databaseniz orada sıralanmış olarak sizi beklemektedir. Yedeklemek istediğimiz Database’ye tıklayalım Ardından açılan kısımda Webadmin’e tıklıyoruz.(Hemen Aşağıda resimli olarak görebilirsiniz)

webadmin

Webadmin’e tıkladığınız anda yeni bir sekme açılacak ve PHPMYADMIN Sayfasına yönlendirileceksiniz. Phpmyadmin kısmından Dışa Aktar’a tıklayarak yedeğinizi alabilirsiniz.

Yedeğinizi aldığınız varsayıyorum ve artık asıl konumuza geri dönüyorum. Sitenizin Hostunda bulunan dosyaları bilgisayarınıza atıp , yukardaki resimli anlatım ile Veritabanı yedeğinide aldıysanız yapmanız gereken fazla birşey yok aslında. Öncelikle Yeni Aldığınız Domaini Ytaşımak istediğin Hosting’e DNS ayarlarını düzenleyerek yönlendirin.

Yeni Hostunuzda yeni domain’i ekleyin. Size oluşturduğu alana Yedeklediğiniz Site Dosyalarınızı Aktarmaya başlayın. o aktarılırken Domain değişikliğini hatasız yapmak için şimdi indirdiğiniz .sql dosyasını notepad++ programı ile açıp çoklu değişikliği sağlayalım. Notepad++ Programı açıldığında CRTL+F komutu ile arama bölümünü ekrana getirelim

topludegistir

Yukarıdaki Resimde olduğu gibi öncelikle değiştir sekmesine tıklıyoruz ardından eski domaini yukarıdaki örnekte olduğu gibi hatasız yazıyoruz hemen ardından yeni domaini yazıp daha sonra 4 numara ile gösterdiğim tümünü değiştir komutunu kullanıyoruz.

Değiştirme işlemi artık başarılı , Resim dosyalarını herşeyi değiştirdiniz. Bir başka işlem yapmanıza gerek yok. Şimdi Yeni Hosta databaseyi gönderelim ama bunun için öncelikle bir database oluşturmamız gerekiyor peki bunu nasıl yapabiliriz database ekranından yeni databaseyi seçerek yeni bir database oluşturabiliriz bilmiyorsanız ayrıntılı olarak resimli anlatım eklerim.(Yoruma belirtin)

Site Dosyalarının arasındaki wp-config.php dosyasını açarak database dosya değişikliklerini gerçekşetirin. Yeni oluşturduğunuz databasenin bilgilerini ekleyin daha sonra yeni oluşturduğunuz databaseyi yukarıdaki mevcut anlatımlar doğrultusunda açın ve phpmyadmine girin.

Dışa aktar diyerek yedeklemiştik hatırlarsanız şimdide İçe aktar diyerek yedeğimizi yükleyeceğiz.

iceaktar1

Bazı databaseler büyük boyutludur nedeni büyük bir siteye ait olmasıdır. Ama PHPmyadmin 2 MB dan büyük bir database yüklemeye izin vermiyor ne yapabiliriz sıkıştırabiliriz databasemizi.

İndirip düzenlediğimiz databaseye yani .sql uzantılı databaseye sağ tıklayıp arşive ekle deyin.

Daha sonra açılan kısımda .ZIP ile sıkıştırmayı işaretleyip ad kısmına ise databaseismi.sql.gz yazın

databasesikistirma

Böylelikle büyük boyutlu databaselerimiz ufak boyutlu halini alacaktır. Ardından içe aktar bölümünden databaseyi sıkıştırdığımız dosyayı göstererek “Git”‘e tıklayarak işlemi başarı ile yapmış oluruz.

 

Bir Sonraki Yazımda ise bu sefer MYBB forumu Yeni Hosta ve Domaine taşımayı anlatacağım resimli olarak Kendinize iyi bakın Dostlar..!

 

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

Merhaba. Ben host ve domainimi değiştirmek istiyorum. Site wordpressle kurulmuş bir site. Yeni bir domain ve host aldım. Taşımak için birşeyler yaptım fakat biryerlerde bir hata yapıyorum sanırım. Ücret karşılığı yapar mısınız, ya da yapacak birini biliyor musunuz? Çok sevinirim yardımcı olursanız. Saygılar.

Merhaba,
yedeklediğim veritabanını, içeri aktarırken “LOCK TABLES `wp_commentmeta` WRITE ;
MySql Çıktısı:#1044 – Access denied for user ‘OLUŞTURULANUSER’@’%’ to database ‘OLUŞTURULANDATABASE’
sorunuyla karşılaşmaktayım. WP-config’den username ,database ayarlarıda yapıldı. Bir sonraki adım nedir acaba teşekkürler.

benim sitemin hem host hemde domain değişiklii yapıyorum

siteyi yeni hostta yükledim site çalıştı yalnız veritabanını oluşturup yükledikten sonra config.php dosyasınada kullanıcı bilgilerini yazdım siteye yükledim yalnız site görüntülenemiyor

wp-config.php dosyasındaki Veritabanı ismi veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı kullanıcı şifresini düzenleyin. Siz yeni bir veritabanı oluşturup eski veritabanını bu yeni veritabanına aktarmaya çalışıyorsunuz zannedersem.