WordPress Disqus Yorum Eklentisi

Biz halen WordPress’in orjinal Yorum kısmını kullansakta Dünyada neredeyse 1 Milyon WordPress kullanıcısı bu eklentiye geçti. Sitelerimizin Google amcamızın gözünde daha gıymatlı olması için önemli bir konudur yorumlama. Çünkü yazılarınız her yorum aldığında google’daki yerini günceller. Yani yapılan her yeni yorum o makalenizin daha değerli ve faydalı olduğunu google’la bildirir.

Bu yüzden yorum yapılması konusunda biraz da teşvik edici yazılar yazmalıyız ve bazı ufak eklentiler ile bu yorum yapma kısmını “abi mutlaka yorum yapmalıyım” şeklinde hissettirecek şekilde tasarlamalıyız.Ama bu bayağı bir bilgi gerektirdiği ve zaman aybı olacağı için sizlere ben Disqus‘u öneririm. Zaten bu eklenti sayesinde gerekli herşeyi yapmış olacaksınız saniyeler içinde.

Aslında yukarıda anlattığım şeyin yanında bir önemli özelliği daha barındırmalı böyle bir eklenti. Sitenizde daha önce WordPress yorum sistemiyle yapılmış yorumlarıda kendi içerisine aktarmalı. Disqus ile buda çok kolay. Tek sorun WordPress yorum sisteminde yorumların hemen altında bulunan yorum yap bölümü Disqus ile ilk olarak karşımıza çıkıyor. Ve yorum yapma kısmının altında diğer yapılan yorumlar var. Ziyaretçilerinizin buna alışması zaman alabilir.

Ayrıca tek bir sistem üzerinden birden fazla siteniz varsa hepsinin yorumunu yönetebiliyorsunuz. Disqus sitesine girerek oluşturduğunuz bütün sitelerinizdeki disqus ile yapılmış yorumları görebilir düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Ziyaretçileriniz sosyal medyayı kullanarak giriş yapıp yorumda yazabilir. Yani kısacası yorum kısmının nirvanası olmaya aday Disqus’u beğeneceğinizi zannediyorum.

Disqus Eski Yorumları Aktarma İşlemi

Bu işi iki yöntem ile halledebilirsiniz. Birinci yöntem XML şeklinde yorumlarınızı indirip daha sonra aşağıdaki şekilde İmport ederek işlemi tamamlayabilirsiniz. Bunun için gerekli bir aktarma aracı WordPress XML import/Export ile Araçlar> Dışa aktar kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

disqusyorumaktarma

2.Yöntem : Yorumlar kısmına tıkladığınızda karşımıza Disqus yorum yönetim paneli açılacak. Sağ üst köşede ki Plugin Settings bağlantısına tıklayıp açılan kısımda aşağı taraflarda bulunan Export comments to Disqus ayar kısmının hemen yanında bulunan  Export Comments butonuna tıklayarak biraz bekledikten sonra yorumların aktarıldığını göreceksiniz. Bu sitenizde bulunan yorum sayısına göre değişen bir bekleme süresi gerektirir.

 

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar