WordPress CSS ile Etiket Bulutu Yapımı

WordPress temalarda etiket bulutuna çok fazla önem vermiyor nedense tema yapımcıları(Verenler illaki var bu sözüm onlar için meclisten dışarı). Ne kadar fazla konuya eklediysek bir etiketi, etiket bulutunda hem kalın hemde büyük gözüküyor o etiket.

etiket_bulutu

Buda temanın görselliğini bozuyor açıkcası. Bütün özellikleri aynı kaldığı halde sadece bütün etiketleri aynı boyutta listelemeye ne dersiniz ? Bunun için yapmanız gereken temanızın style.css dosyasını açmak ve aşağıda verdiğim kodu bu dosyanın içerisine yapıştırıp kaydetmek. Ardından etiket bulutunuzda bulunan bütün etiketler aynı standartta listelenecektir.

.tagcloud a{
font-size: 10px;
}

Yukarıdaki kod sayesinde etiket bulutunuzdaki bütün etiketler aynı standartta olacaktır.  Kodumuzu az daha geliştirelim.

etiket_gelismis

Şimdiki etiket bulutumuzda her bir item için renk atadık, kenarlık verdik, ve birbirinden ayırdık. Şimdi daha güzel oldu.Bunu ise;

.tagcloud a{
font-size: 10px;
background:#095ac7;
color:#fff;
line-height:25px;
padding:3px;
border:1px dashed #000;
}

Ama yetmez birde hedef itemin üzerine geldiğimizde arka plan ve yazı rengi değişsin.

etiket_son

Bunu ise ;

.tagcloud a{
font-size: 10px !important;
background:#095ac7;
color:#fff;
line-height:25px;
padding:3px;
border:1px dashed #000;
}
.tagcloud a:hover{
background:#fff;
color:#095ac7;
line-height:25px;
padding:3px;
border:1px dashed #000;
}

artık tamam. Dinamik ve göze hoş duran etiket bulutunu temamıza göre düzenledik. Şimdi yukarıdaki renkler ile oynayarak sizde kendi temanıza uygun hale getirebilirsiniz. Ayrıca gölgeleme ve filtre araçlarını kullanarak biraz daha süsleyebilirsiniz.

Etiket bulutuna bir sınır koymak isteyebilirsiniz. Yani dilediğiniz kadar etiketin yanınlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun içinde yapmanız gereken şey Etiket bulutuna sınır koymak isimli makalemi okumak olmalıdır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar