WordPress 404 Sayfalarındaki Artış Hatası ve Giderilmesi

Websitesi sahibi iseniz mutlaka ve mutlaka seo açısından Google Search Console kullanmanız hayati önem taşımaktadır. Öyleki 404 hataları olan bir site Google’ın gözünde çok sevilmeyen sitelerin başında gelmektedir. Bunun nedeni 404 hatası döndüren bir siteyi ziyaret edecek kişi aradığı şeyi bulamayacağı için Google aramalarında geride çıkmaya başlar.

Öyleki dört dörtlük bir site sahibi olmanız açısından bu hataların giderilmesi çok önemlidir. Yayın hayatı uzadıkça konu sayısı ve bağlantı sayısı çok fazla olacağı için bunu manuel olarak temizlemek oldukça zor olacağından dolayı bu hataların sitenizin seo kriterlerine zarar vermemesi açısından en mantıklısı bir eklenti sayesinde bu hataları bir sayfaya yönlendirmek.

Yani 404 hatası aldığınız bir sayfanıza girmek isteyen ziyaretçiniz anasayfaya yönlendirilerek hata almamış olacak ve buda sitenizin puanını eksiltmeyecektir. Bu durum için en iyi eklenti All 404 Redirect to Homepage eklentisidir.

1- Eklentiyi buraya tıklayarak indirin. Ardından Eklentiler kısmına gelip Yeni ekle bölümünden eklentiyi yükleyin ve aktif edin.

2- Ayarlar bölümünden eklentinin ayarlarına gelip,
wordpress404hatalaricozumu

Enabled yapıyoruz ve yönlendirilmesini istediğimiz sayfayı giriyoruz. İsterseniz bir sayfa oluşturup orada durumu açıklayan bir mesaj yayınlayabilirsiniz. Yada direkt anasayfaya yönlendirebilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz 404 hatası almayacaktır.

Yukarıdaki yöntem en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir. Herhangi bir kod bilginiz yoksa eklenti sizin yerinize problemi giderir fakat her yazımda belirttiğim gibi eklenti taraftarı olmadığım için bir takım yöntemleri de alternatif olarak konuya ekleme gereksinimi duydum.

3- Bu yöntem ile ufak bir kod sayesinde yukarıdaki eklentinin yaptığı işi yapabiliriz. bunun için Görünüm > Düzenleyici bölümüne gelin ve temanızın dosyalarından 404.php dosyasını açın. (Böyle bir dosya yoksa oluşturun.) İçerisine ve en üst kısmına

<meta http-equiv="refresh" content="0; URL=http://www.siteadresi.com">

kodunu girin. Artık hata sayfasına ulaşanlar otomatik olarak siteadresiniz.com sitesine yönlendirilecek. Burayı kendi adresinize göre düzenleyin.

4- Şimdi ise biraz daha profesyonel bir yöntemden bahsedelim. Bunun için FTP programı ile site dizininize erişin ve burada bulunan .httacces dosyasını bilgisayarınıza indirin. Ardından not defteri ile açarak içerisine ;

# 404  hatalarını anasayfaya yönlendir
ErrorDocument 404 /

#yada;
# 404  hatalarını duyuru sayfasına yönlendir
ErrorDocument 404 /duyuru.html

yukarıdaki ikisinden birini ekleyin ve yine aynı sonucu alacaksınız. Umarım sizler için aydınlatıcı bir içerik olmuştur ve eklenti kullanmadan alternatif diğer iki yöntemden birini kullanmışsınızdır. Yeni makalelerde görüşmek dileğiyle esen kalın.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar