WordPress 2 Adımda Doğrulama – Güvenliği Arttırın

Merhaba sevgili WordPress kullananlar, bu yazımda sitelerimizin güvenliğini arttırmak için WordPress sitenize giriş yaparken mobil onay kodu gerektiren bir eklenti ve mobil uygulama tanıtacağım. Google’ın sağladığı bu hizmet ile siteye giriş yaparken Kullanıcı adı ve şifremizi yazdıktan sonra bizim olduğumuzu doğrulamamız gerekecek. Bunu ise internete bağlı bir mobil telefon yada tablet ile sağlayabiliriz.

Mutlaka bir akıllı telefona sahibizdir diye düşünüyorum. Bu nedenle sitenizi hack girişimlerine karşı korumanın en güvenli yöntemlerinden birisi 2 Adımda doğrulama yöntemidir.

1- İlk olarak Google Authenticator eklentisini buraya tıklayarak indirelim. Ardından sitemizin admin paneline giriş yapıp Eklentiler > Yeni Ekle kısmından indirdiğimiz bu eklentiyi yükleyip Aktif edelim.

wordpress-eklenti-yukleme

2- Şimdi ise Playstore’den yada Appstore’den Google INC. firmasına ait Google Authenticator uygulamasını telefonumuza indirelim.

3- Yine sitenizin admin panelinden bu sefer kullanıcılar bölümüne gelip Profiliz kısmından kendi profilinizi düzenleme bölümüne giriyoruz ve  Show/Hide QR Code kısmına tıklıyoruz. QR kodu çok daha hızlı olacağı için dedim dilerseniz SECRET kısmının karşısında yazan koduda girebilirsiniz.

wordpress-2adimdadogrulama

4- Telefonumuzdan uygulamayı çalıştırıyoruz. Hesap ekle kısmına geliyoruz ve buradan QR’ı seçiyoruz.

wordpress-ikiadimladogrulama-01

5- WordPress admin panelinden Kullanıcılar > Profiliniz bölümüne gelin ve Show/hide QR koduna tıkladığınızda ortaya çıkan QR kodunu telefonunuzdan okutun.

wordpress-ikiadimladogrulama-02

6- Şimdi siteden çıkış yapıp tekrar admin paneline girmek istediğimizde artık Google Authenticator kodunu girmenizi isteyen bir bölüm daha eklenmiş olacak ve bu kodu girmezseniz yönetim paneline girişiniz engellenecektir.

wordpress-ikiadimladogrulama-03

Not: Telefonunuza format atmadan önce sitenize giriş yapıp Profilinizden iki adımda doğrulama sistemini kapatabilirsiniz.

Not2: Profilinizden doğrulama sistemini kapatmadan telefonun kaybolması ve bozulması durumunda, FTP’ye bağlanıp site ana dizininden Wp-Content > Plugin> Google Authentor eklentisini silebilir yada ismini değiştirebilirsiniz. Bunu yaptığınızda artık 2 Adımda doğrulama kodu istemeyecektir. Çok zorda kaldığınızda yapmanızı öneririz. Aksi durumda Not 1’de ki işlemi uygulamaya özen gösterin.

Google Authenticator Play Store – Google Authenticator AppStore

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar