Where Eagles Dare – Kartal Yuvası – 1968 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Richard Burton, Clint Eastwood ve Mary Ure’nin başrollerini paylaştığı, yönetmenliğini Brian G. Hutton’un üstlendiği hala etkisini yitirmeyen heyecan verici bir başyapıt. 2.Dünya Savaşı içeriği tadında bu aksiyon filmi sizin daha önce böylesini hissetmediğiniz bir heyecanı size tattıracaktır.

kartal_yuvasi_2dunya_savasi_filmleri

Yapım tarihine aldanmamalısınız. Zaten günümüz çekimlerinden pek bir fark bulamazsınız. İşte zamanına göre böylesine kurgu, mekân seçimi ve altyapı size zevkli anlar yaşatacak ve hayal dünyanıza bir artı daha ekleyecektir. Aksiyon anlamında sizi doyuracak ver her dakikasından keyif alacaksınız. Oyuncuların ustalıkla sergilediği ve karakterlerle birebir örtüşmeleri sizlerin bu filmi sevmenizde ve zevk almanızda da bu yapıta ayrı bir nitelik kazandırmaktadır. Filmin gerekse sahneleri gerekse olay kurgusu hafızalara kazınacak ve uzun zaman oralarda yer edeceğinden emin olabilirsiniz. Where Eagles Dare filmi belki de sizin içinizdeki korkusuzluğu ve cesareti tekrar ve tekrar ortaya çıkaracaktır. Olayların yaşandığı sahneler de eklenmiş olan fon müzikleri de ek olarak heyecanınızı ikiye katlayacaktır.

Where Eagles Dare filmi konu yönünden de oldukça keyifli ve harika bir kurgu üzerine tasarlanmıştır. Clint Eastwood yine ustaca rolünü konuşturmuş diyebiliriz. Zaten bunu izlerken film gibi hissettirmemekte aksine gerçeklikten bir parçayı yansıtmaktadır. Bir nevi de öyle olduğunu anlayabiliriz. Çünkü içindeki kurgular ve savaş olayları bizleri alıyor ve 2.Dünya Savaşının etkisinin görüldüğü bir ortama götürüyor.

Filmin Konusu

Bir Birleşik Devletleri generalini Bavyera alp ormanlarından kurtarmaya çalışan komandolar sadece kartalların gitmeye cesaret edebildiği yerlere gidiyorlar. Aslında komandalar kartallar kadar asildir. Çünkü onların özelliği bin bir türlü zorluklar karşısında her zaman soğukkanlılıklarını korumak ve asil görevlerinden şaşmamaktır. Oradaki muhafaza kalesi çok çetin bir yerde olduğu için komandalar oldukça seçkin ve cesaretli olanlarıydı. Görevleri belliydi sadece içeriye sessizce sız, generali kurtar ve dışarı çık. Soğuk, karlı ve fırtınalı hava koşulları işlerini bir kat daha zora sokmaktaydı. Tüm istihbaratları tamam da olsa hiç bir şeye güvenmemeleri emredilmişti. Çünkü böyle durumlarda komandoların kendinden başka hiçbir şeye güvenmemeleri öğretilmişti. Eastwood, baş komando niteliğinde hemen hemen tüm planları o kuruyor ve sakinliğiyle hiç bir şeyi ele vermemeye çalışıyor. Tüm ekip sessizce ve gizlice planlarını yürütmek için çabalıyor.

Planları kusursuz gibi gözükse de maalesef olaylar planlandığı gibi yolunda gitmemekteydi…

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar