Wamp Server Nasıl Yeşil Olur ? [Sorun Çözümü]

Birçok alternatifi olsa da vazgeçilmez bir uygulamadır Wamp server. Sorunları dahi olsa, nazlansa bile kimse ona kızmaz kırılmaz. Çünkü bilirler ki alternatifleri onun kadar anlaşılır ve anlayışlı değildir.

Yeşile dönmüyor, Wamp server kırmızı da kalıyor gibi başlıklar gördüyseniz daha önce işte bu nazı çeken ve başarıya ulaşan bir arkadaşın nasıl başardığını aktardığı yazılarda dolaşıyorsunuz demektir.

1# Port Değiştirmek

Neden; çünkü farklı bir program Wamp serverin kullanmak istediği portu kullanıyor olabilir. Genellikle Skype isimli iletişim programı 80 numaralı portu kullanır. Wamp server’in en sevdiği port 80’dir. Bu yüzden yeşile dönmeyebilir. Bu durumda çözüm basittir.

Wamp serverin kırmızı yada turuncu simgesine (Sağ alt kısımda saatin oralarda bir yerde) tıklayın ve açılan program arayüzünde Apache ve sonrasında httpd.conf’u not defteri ile açın.

:80 kısımlarını aratıp, :90 ile değiştirin.

#Listen 12.34.56.78:90
Listen 0.0.0.0:90
Listen [::0]:90

Genel olarak değiştirmeniz gereken kodlar yukarıda yer almaktadır. Bu kısmı bulun ve port numaranızı değiştirin.

Sonra; yine programın ikonuna tıklayıp Restart all Services deyin, çoğunlukla yeşile dönecektir. Eğer yeşil olmadıysa 2. yöntemden devam edin.

2# Sürüm Doğru mu ?

Biliyorsunuz ki 4GB Ram artık hayatımıza girdiğinde 32-Bit ve 64-Bit işletim sistemi kavramıda onun peşinden giriverdi. Bu nedenle işletim sisteminizin bitini kontrol edip doğru sürümü indirip kurduğunuzdan emin olun.

Örneğin 64 Bit Windows 8.1 işletim sisteminiz varsa eğer 64 Bit Wamp server kurun.

3# Eksik Programlar olabilir

Aslında Wamp’ın çalışmama durumunun arkasında kesin olarak yatan şey bu. Visual Studio kütüphanelerinin bilgisayarınızda bulunmaması yada eksik olması.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30679

Yukarıdaki linkten hem 64-Bit, hemde 32-Bit sürümünü indirip ayrı ayrı kuralım. Eğer sizde kurulu ise güncelleyelim(Repair edelim).

Dll eksikleri olabilir. Çalıştırdığınızda dll hatası veriyorsa DLL ismini Google’da aratarak o dllye erişin ve indirip Windows’un içerisinde bulunan System32 ve System klasörlerine dll dosyasını atın.

Eksik program ve DLL dosyalarını ekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz.

Muhtemelen Wamp server artık yeşil olacaktır.

 

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar