VPN

VPN yani sanal özel ağ, farklı ortamlarda bulunan bilgisayarlardan oluşabilir.
VPN yani sanal özel ağ sistemleri, farklı ortamlarda bulunan bilgisayarların iletişimini sağlar.

 

VPN, ‘virtual private network’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu kelimeler direkt olarak Türkçeye çevrildiğinde ise ‘sanal özel ağ’ anlamına geldiğini görüyorsunuz. İnternet üzerinde görev yapan bir bilgisayarlar ağı olduğu söylenebilir. Fiziksel olarak bulunulmayan bir yerdeki yerel ağa bağlanılmasını sağlayan bu sistem, genellikle şirketlerin ağına bağlanma amacıyla kullanılıyor. Ancak kişisel bilgisayarlarını kullanan kişiler tarafından yasaklı, girilemeyen sitelere girme olanağı sağlayan çözüm yolu olarak kullanılıyor.

VPN, farklı teknolojiler ya da protokoller kullanılarak oluşturulabilir. Ama bu çözümden faydalandığınızda yapılan temel iş şudur: İnternete bağlanmak için kullandığınız cihaza yani mobil cihazınıza ya da bilgisayarınıza bir ağ sürücüsü kurulur. Bu şekilde sanal bir ağ bağdaştırıcısı görevini üstlenir ve karşınızda bulunan ağdan bir IP numarası almanızı sağlar. Karşınızdaki ağdan aldığınız IP numarası sayesinde, sizin cihazınız ile karşıdaki ağ arasında dışarıdan veri aktarıldığı görülebilse de aktarılan verinin içeriğinin tespit edilemediği (kriptolu, şifreli) bir tünel oluşturulmuş olur. Yani bu sistem sayesinde kendi IP numaranız ile erişemediğiniz yasaklı ya da engelli sitelere kolay bir şekilde ve oldukça yüksek güvenlik hizmeti ile ulaşabilirsiniz.

Şirket ağına erişmek için VPN sistemleri konusunda yardım almak istediğinizde, sistem yöneticinize bilgi vermeniz yeterli olacaktır. Gerekli kurulumu onlar yapacaktır. Diğer imkânlardan faydalanmak istediğinizde ise bu hizmeti sağlayan firmalardan satın almanız ve yönetici haklarınızın bulunduğu cihazınıza, sisteminize bir yazılım kurmanız gerekecektir.

Hakkında Bilgin

Yorumlar