Film, Oyun, Sinema, Dizi, Tarih, Belgesel vb.

VirtualBox ile Bilgisayarınıza Sanal Bilgisayar(lar) Ekleyin

0

Oracle’nin ücretsiz dağıttığı ve Wmware Station Programına karşı en güçlü alternatif olan Virtualbox programını hem tanıtacağım hemde program arayüzü ile Windows 8.1 bilgisayarıma extra bir işletim sistemi daha kuracağım.

1- Programı indirmek için orjinal web sayfasını kullanıyoruz. İndirme linkine ulaşmak için ise tıklıyoruz. Açılan sayfada windows işletim sistemi için program sürümünü indirecek isek, VirtualBox 5.1.6 for Windows hosts x86/amd64 yazan yere tıklıyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_01

2- Program arayüzünü açalım ve kendi bilgisayarımızın özelliklerini paylaştırarak yeni bir sanal bilgisayar oluşturalım.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_02

3 – Adı kısmına sanal bilgisayarımız için bir isim veriyoruz. Türü ve Sürüm yazan yerler şimdilik önemli değil. Bu yüzden ister değiştirin ister değiştirmeyin. İleri diyerek devam ediyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_03

4- Bellek boyutu giriyoruz. Bilgisayarımızda ne kadar ram varsa maksimum miktarda o yazar. Fakat sanal bilgisayara kuracağınız işletim sistemine göre minimum bir değer vermelisiniz. Windows 8.1 seçili olduğu için ilk başta bize en az 2 GB ram gerekli olduğunu söylüyor program ama siz XP kurarsanız en az 256 mb Ram işinizi görecektir. İleri diyerek devam ediyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_04

5- İşlemlerin bu safhasında sanal bilgisayarın kullanması için sanal bir HDD alanına ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle Şimdi sanal bir sabit disk oluşturu seçip Oluştur butonuna basarak devam ediyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_05

6- Bu bölümde herhangi bir değişiklik yapmadan İleri demeliyiz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_06

7- Buradan sabitlenmiş boyutu seçiyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_07

8- Klasör simgesine tıklayarak uygun hard diskinizi seçebilirsiniz. İllaki C alanına kurmak zorunda değilsiniz. Belirlediğimiz üst limit 10 GB siz bu değeri dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ardından Oluştur’a basıyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_08

Bir süre bekliyoruz..

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_09

Mutlu son artık bilgisayarımızı oluşturduk. Şuan için Free-Dos olduğundan dolayı açmadım bilgisayarı. Farklı bir yazımızda oluşturduğumuz bu bilgisayara bir işletim sistemi kurmayı resimli olarak aktaracağız. Umarım faydasını görmüşsünüzdür.

Not: Bilgisayarımızın internet bağlantısı, CD-ROM gibi aygıtları otomatik olarak algılar ve kullanır. Yani extra Driver yüklemenize gerek yoktur.

77 Gösterim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.