VirtualBox ile Bilgisayarınıza Sanal Bilgisayar(lar) Ekleyin

Oracle’nin ücretsiz dağıttığı ve Wmware Station Programına karşı en güçlü alternatif olan Virtualbox programını hem tanıtacağım hemde program arayüzü ile Windows 8.1 bilgisayarıma extra bir işletim sistemi daha kuracağım.

1- Programı indirmek için orjinal web sayfasını kullanıyoruz. İndirme linkine ulaşmak için ise tıklıyoruz. Açılan sayfada windows işletim sistemi için program sürümünü indirecek isek, VirtualBox 5.1.6 for Windows hosts x86/amd64 yazan yere tıklıyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_01

2- Program arayüzünü açalım ve kendi bilgisayarımızın özelliklerini paylaştırarak yeni bir sanal bilgisayar oluşturalım.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_02

3 – Adı kısmına sanal bilgisayarımız için bir isim veriyoruz. Türü ve Sürüm yazan yerler şimdilik önemli değil. Bu yüzden ister değiştirin ister değiştirmeyin. İleri diyerek devam ediyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_03

4- Bellek boyutu giriyoruz. Bilgisayarımızda ne kadar ram varsa maksimum miktarda o yazar. Fakat sanal bilgisayara kuracağınız işletim sistemine göre minimum bir değer vermelisiniz. Windows 8.1 seçili olduğu için ilk başta bize en az 2 GB ram gerekli olduğunu söylüyor program ama siz XP kurarsanız en az 256 mb Ram işinizi görecektir. İleri diyerek devam ediyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_04

5- İşlemlerin bu safhasında sanal bilgisayarın kullanması için sanal bir HDD alanına ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle Şimdi sanal bir sabit disk oluşturu seçip Oluştur butonuna basarak devam ediyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_05

6- Bu bölümde herhangi bir değişiklik yapmadan İleri demeliyiz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_06

7- Buradan sabitlenmiş boyutu seçiyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_07

8- Klasör simgesine tıklayarak uygun hard diskinizi seçebilirsiniz. İllaki C alanına kurmak zorunda değilsiniz. Belirlediğimiz üst limit 10 GB siz bu değeri dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ardından Oluştur’a basıyoruz.

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_08

Bir süre bekliyoruz..

virtualboxilesanalbilgisayarolusturma_09

Mutlu son artık bilgisayarımızı oluşturduk. Şuan için Free-Dos olduğundan dolayı açmadım bilgisayarı. Farklı bir yazımızda oluşturduğumuz bu bilgisayara bir işletim sistemi kurmayı resimli olarak aktaracağız. Umarım faydasını görmüşsünüzdür.

Not: Bilgisayarımızın internet bağlantısı, CD-ROM gibi aygıtları otomatik olarak algılar ve kullanır. Yani extra Driver yüklemenize gerek yoktur.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar