Vatan:Biz İnsanlar 2004 Yapımı Hint Filmi

Hint yapımı filmler nedense ülkemizde oldukça fazla seviliyor. Dilimizden birçok kelimeye yer veren Hintlilerin bazı filmlerine de Türkiye’ye uygulamışız(Avareyim 1964 yapımı – Sadri alışık). Sağlam dostluklar mı desek kader birliğimi bilemedim ne diyeceğimi fakat hikayeler gerçekten muazzam güzel.

githa_vatanbizinsanlar

İzlediğim zaman yeşil çam filmlerini izlermiş gibi hissettiriyor bana. Vatan: Biz İnsanlar Shah Rukh Khan(My Name is Khan‘ın Khan’ı :)’ın başrolde oynadığı kaliteli bir Hint filmi. Konusundan bahsedeyim birazda Küresel yağış takip uydusu geliştirmekle görevli olan Mohan Amerika’da Nasa’da çalışmaktadır. Annesi ile babasını tragik kazasında kaybetmiş ve Hindistan ile ilişkilerini neredeyse kesmiştir. Çocukken evlerinde hizmetçilik yapan Kaveri ise ailesinden kalan tek kişidir fakat Hindistan Delhi’de huzur evinde yaşamaktadır.

vatan_bizinsanlar_mohanvekaveri

Mohan son zamanlarda sürekli rüyasında Kaveri’yi görmektedir. Uydunun birinci bölümünün tamamlanmasıyla 2 haftalık izne ayrılan Mohan Hindistan’a giderek huzur evinde kalan Kaveri’yi Amerika’ya götürmek ister. Huzur evine giden Mohan Kaveri’nin 1 yıl önce huzur evinden ayrıldığını ve Chanpur isimli köye bir kadınla gittiğini söyler.

vatan_bizinsanlar_gitavemohan

Köye gittiğinde Gita ve kardeşiyle birlikte yaşayan Kaveri’yi ikna etmek için herşeyi yapar. Fakat bu arada Gita’ya aşık olmuştur. Gita köyde bir okul işletmekte ve öğretmenlik yapmaktadır.Onunda ailesi ansızın gitmiş ve Kaveri ile mutlu bir yaşam sürmektedir.

Kaveri ikilemde kalır ama bir seçim yapmak zorundadır. Fakat Amerika’ya gitmeyi istemez. Gita’nın da Mohan’a aşık olması onu tekrar Amerika’ya dönmemesi için yeterli olmasada Amerika’daki uydunun fırlatılmasının ardından artık Amerika serüvenini bırakmasını sağlayacaktır. Her karesi duygu yüklü gerçekten muazzam bir film. İzlemeyen arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum.

Atkan Batkan Dahi Chatokan, Sen yashoda isen Söyle Ben Kimim ?

Mohaann

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar