Uygun Fiyatlı Gamer Bilgisayarı Toplamak

Merhaba sevgili dostlar. Şu sıralar Youtuber olma yolunda emin adımlarla ilerleyen 2 çok yakın arkadaşımın isteği üzerine bir adet Gamer bir adette normal standartlarda bilgisayar toplamam gerekti. Gerekli parçaları ve parça fiyatları ile burada da paylaşmak istedim.

İlk olarak Gamer PC‘den bahsetmek istiyorum. İyi bir Gamer Bilgisayar, kasadan başlar. Kasanın hava akışı ve parçaların yerleştirilme uygunluğu çok önemlidir. Bu detaylara ilaveten takılabilecek fan sayısının da fazla olması gerekir. Bu nedenle ilk ve en önemli parçamız kasa diyebiliriz.

Ben kasa olarak Aerocool Strike-X One Advanced’ı size tavsiye ederim. Daha önce bir abime de topladığım bilgisayarda kullandığım kasa idi. Dilerseniz benzer ve alternatif bir ürün kullanabilirsiniz. Bunun için size vereceğim diğer tavsiye ise Zalman’ın Z9 modelidir. Fiyatlarına gelecek olursak Aerocool Strike 164 TL, Zalman Z9 Plus ise 235 TL’dir.

İkinci önemli parçaya değinecek olursak pek tabi güç kaynağıdır. 600 Watt bir power işinizi çok rahat görecektir. bunun içinde yine bazı firmaların kasa ile birlikte verilen 600 Watt power kampanyalarını takip etmenizi öneririm. Yazımın sonunda genelde bilgisayar parçaları alırken tercih ettiğim firmayıda belirteceğim. Uygun fiyata bunu dahil etmiyorum fakat siz yine de kaliteli olsun diyorsanız mutlaka Zalman 600 Watt bir power düşünün. Zalman 600 GLX’in fiyatı ise şuan 258 lira.

Artık mimarimizi seçmenin zamanı geldi. Ben bugüne kadar hem intel hemde amd kullanmış biri olarak şunu gönül rahatlığı ile dile getirebilirim ki Amd korkulacak bir sistem değil. Sadece intele göre biraz daha fazla ısınan ama daha uygun fiyat sağlayan bir sistem. Uygun fiyat noktasında da amdyi ele alacağımı anlamışsınızdır.

Anakart seçimi işlemcimize göre belirliyoruz. İki adet işlemci seçeneği sunacağım bu yazımda sizlere biri sekiz çekirdek olacak diğeri ise altı çekirdek. Bütçenize göre birini seçip toplama işlemine devam edebilirsiniz. 6 Çekirdekli işlemcimiz AMD FX-6300 AM3+ 14MB 3.5GHz Altı Çekirdekli Çarpan Kilitsiz İşlemci’nin şu sıralar fiyatı 370 TL. Sekiz çekirdekli Amd işlemcimizin fiyatı ise AMD FX-8350 AM3+ 16MB 4GHz Sekiz Çekirdekli Çarpan Kilitsiz İşlemci 632 TL. Burada iki işlemciyide sizlere öneririm ve desteklerim. İntel’in aynı ayar bir işlemcisinin fiyatını göz önüne alırsanız gayet ideal bir işlemci almış olursunuz. Ama burada önemle şuna değinmek isterim intel kötü bir işlemci üreticisi asla değildir. Hatta az ısınan ve işlem yapma olanağına göre Amd’den biraz daha iyi diyebilirim fakat şuanda konumuz fiyat.

Anakartımızı artık belirleyebiliriz. AM3+ slota sahip herhangi bir AMD anakartını kullanabilirsiniz. Fakat biraz daha teknolojik olsun ve biosu grafiksel olsun diyorsanız bir üst kalite anakart kullanmanız gerekecek. Bizim için Asus M5A97 EVO R2.0 yeterde artar bile. Bu Anakartın fiyatı da 400 TL. Bizim için en önemli parçaları aldık bile. Peki şimdiye kadar ne kadar harcadık hemen hesaplayalım. Anakarta 400, işlemciye 370, Kasa ve power kampanyalı 250 dediğimizde 1000 lirayı harcamış olduk.

Şimdi kalan parçalarımız ise ram, ekran kartı ve sabit disk. Bütçemizi aslında başta belirlemeliydik fakat doların yüksek olmasından dolayı doların düşmesiyle fiyatın düşeceğini de belirteyim. Ram için Kingston HyperX Fury Black 8GB 1600MHz DDR3 Ram kullanırsak 150 TL daha ödememiz gerekecek. Ekran kartında da yine tercimiz Amd teknolojisi kullanan bir kart olmalı. Ati’nin yeni R7 ve R9‘ları ilerleyen yıllarda tercih edilecek kartlar olması lazım. Şuan için bizim tercihimiz PowerColor HD6970 2GB DDR5 256 Bit kaliteli ekran kartı olacak. Bu kartın fiyatıda 440 TL.

Hard Disk seçimizde de size önereceğim marka Western Digital olacaktır. Bugüne kadar hem haricilerimde hemde dahili hard disklerimde bu firmadan hiç şaşmadım. Japon teknolojisi bu alanda gerçekten etkisini gösteriyor. 1 TB’lık bir Hard diskin fiyatıda 190 TL civarı. Bunu sizin seçiminize bırakıyorum. Kasayı topladık arkadaşlar cebimizden çıkan fiyat ise 1800 TL. Bu fiyata bir oyun bilgisayarını şu şartlar altında alamazsınız.

Yazının yazıldığı tarihte dolar kuru 2.85. Dolara endeksli fiyatlar olduğunu unutmayın. Topladığımız bilgisayarın özelliklerine gelecek olursak,

600W power, 6 çekirdekli 3.5 GHZ işlemci, USB 3.0 destekli kaliteli bir kart, 1600 mhz 8 GB Ram, 2 GB 256 Bit ekran kartı, 1 TB harddisk.Fiyatları aldığım ve sürekli alışveriş yaptığım teknoloji firması ise Teknobiyotik‘tir. Yazıyı bitirmeden önce bir ekleme daha yapmak istiyorum işlemci soğutucusunu atlamışım. Eğer işlemci soğutucusu kullanmaz iseniz bilgisayarınızın oyun bilgisayarı olduğunu düşünmeyin. Isınan işlemci yazı boyunca da dediğim gibi hele birde AMD işlemci kullanıyorsanız iyi bir işlemci soğutusu kullanmanız gerekecek.

Aksi halde bilgisayarınız ısınıp kapanabilir. Bu nedenle size Zalman’ın CNPS10X Optima modelini öneririm. Hem fiyat olarak hemde performans olarak işinizi görecektir. Dilerseniz bütçenizi fazla tutup daha kaliteli bir işlemci soğutucusuda alabilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar