Türkiye Cumhurbaşkanları Tam Listesi

Osmanlı’nın son kalan yanık ev kokulu topraklarında bir milletin gösterdiği direniş ve bu milletin başındaki ulu önder ATATÜRK. Cumhuriyeti bu topraklara kazandırmış olan Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının yanında bu ülke topraklarında verilen amansız bir vatan mücadelesi. Kurtuluş savaşı diye adlandırılan bu kahramanlık destanından sonra ülkenin, milletin başı, Cumhurun başkanı olmuş isimleri bir liste şeklinde toplamak istedim.

Listede vekaleten görev yapan Cumhurbaşkanlarının da olması nedeniyle KPSS gibi platformlarda gelecek sıralama sorularında cevap niteliği taşıması adına liste numaraları geçersizdir ancak cumhurbaşkanı açıklama kısmında sıralaması verilmiştir.

İlk cumhurbaşkanı – Mustafa Kemal ATATÜRK

ataturk

İlk mecliste başkanlık görevini yürüten Atatürk, 4 dönem Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. 29 Ekim 1923 yılında göreve başlamış ve ölünceye(10 Kasım 1938) kadar bu görevi yürütmüştür. Cumhurbaşkanı olmadan önce Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu ve üyesidir. Kanunlar gereği Cumhurbaşkanı görevi için partiden ayrılmıştır.

Hakkında Tosahan

Üniversiteyi yeni bitirmiş, yeni bir şeyler bulma umuduyla internet ortamında kendini bulan, Wordpress aşığı, birkaç ay sonra askere gidecek kişiyim. Bazen 2 bazense 3 bilinmeyenli bir denklem olmayı sürdürsem de şu sıralar çok çabuk kırılan bir MSN şifresiyim :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*