Tora Tora Tora 1970 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi

Tora! Tora! Tora! filmi 1970 yılında çekilmiş Amerikan – Japon ortak yapımı bir İkinci Dünya Savaşı filmidir. Filmde genel hatlarıyla Japonların Pearl Harbor’a yapmış oldukları saldırı dramatize bir şekilde konu edilmiştir. Filmin yönetmeni dünyaca bilinen Richard Fleischer olup Martin Balsam, Sō Yamamura, Joseph Cotten, James Whitmore, E. G. Marshall ve Jason Robards gibi oyunculardan oluşan baya bir kalabalık yıldız kadrosuna sahiptir.

toratoratora_2dunyasavasi_japonfilmleri

Filmin ismi Japoncadan gelmektedir. Tora! Tora! Tora! tam anlamıyla düşmanın şaşırtıldığını, sürpriz bir saldırının başarıyla gerçekleştiği anlamına gelmektedir. Tora kelimesinin Japoncada anlamı “kaplan”dır ancak üç kez ardı ardına kullanıldığında bir kısaltma halini almaktadır ve manası “yıldırım gibi bir saldırı” anlamına gelir.

İkinci Dünya Savaşı filmi; 1941 yılında Japon Kombine Filosuna yeni komutan olarak atanan Isoroku Yamamoto (Sō Yamamura oynamaktadır) ve onun sadık arkadaşı Zengo Yoshida (Junya Usami oynamaktadır) Amerika’nın Japonya’ya hammaddeler konusunda uyguladığı ambargoyu tartışmasıyla başlamaktadır. Kendi aralarındaki konuşmada her ikisi de Amerika ile savaşa girmenin çok kötü sonuçlar doğuracağı konusunda hem fikirlerken bazı öfke dolu Japonlar ve çeşitli politikacılar Almanya ile ittifak kurma konusunda karar alır ve uygularlar. Bunun ardından da Japonya artık Amerika ile yapacağı savaşı planlamaya başlar.

Film; 1941 yılında Japon Kombine Filosuna yeni komutan olarak atanan Isoroku Yamamoto (Sō Yamamura oynamaktadır) ve onun sadık arkadaşı Zengo Yoshida (Junya Usami oynamaktadır) Amerika’nın Japonya’ya hammaddeler konusunda uyguladığı ambargoyu tartışmasıyla başlamaktadır. Kendi aralarındaki konuşmada her ikisi de Amerika ile savaşa girmenin çok kötü sonuçlar doğuracağı konusunda hem fikirlerken bazı öfke dolu Japonlar ve çeşitli politikacılar Almanya ile ittifak kurma konusunda karar alır ve uygularlar.

toratoratora_2dunyasavasi_japonfilmleri_02

Bunun ardından da Japonya artık Amerika ile yapacağı savaşı planlamaya başlar. Yamamoto Japonya’nın savaşı kazanmasının tek yolunun Amerikan Pasifik filosunu savaşın en başında yok etmek olduğuna inanmaktadır ve Pearl Harbor’da bulunan ABD Pasifik filosuna ani bir saldırının planlamasını emreder.

İkinci Dünya Savaşı filminde, saldırıyı planlarlarken Japon komutanlar kendi torpidolarının modifiye edilmesini emrederler bu sayede torpidolar suyun altında 70 metrede gidecekler ve böylece de Amerikanlar bu torpidoların saldırı için değil savunma amaçlı gönderilen bir takım önleyici tedbir olduğunu düşüneceklerdir. Film 23 Eylül 1970 yılında vizyona girmiştir ve toplam süresi 144 dakikadır.

Film hem Japonca hem de İngilizce olarak yayınlanmıştır. 25 buçuk milyon dolar bir bütçe ile çekilmiş olmasına rağmen filmin gişesi sadece 29 buçuk milyondur.

2.Dünya savaşı Japon Filmleri..

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar