The Last Metro – Son Metro – 1980 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Les Films du Carrosse’nin 1980 Fransa yapımı olan filmi, François Truffaut tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Başrolleri Catherine Deneuve (Marion Steiner) ve Gérard Depardieu (Lucas Steiner) paylaşmaktadır. Filmin süresi 131 dakikadır. Dram türündeki film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altında olan Paris’te geçmektedir.

Filmin konusu, Lucas Steiner isimli Yahudi bir tiyatro sahibi ve yönetmeninin, Yahudi olmayan aynı zamanda orada oyunculuk yapan karısı Marios Steiner tarafından Nazilerden korumak amacıyla tiyatro binasının gizli bir bölmesinde saklamasıdır. Marios Steiner hem kocasının hem de kendisinin işini yapmakta, aynı zamanda kocasını korumak için bir mücadele vermektedir. Diğer İkinci Dünya Savaşı filmlerinde olduğu gibi, zorluklar, yokluk ve kıtlık had safhadadır. Almanların kontrolü altında olan şehirde Nazi politikaları güdülmektedir.

Yahudi karşıtlığı, baskı ve şiddet vardır. Antisemitizm politikası yüzünden Lucas Steiner işini bırakıp Fransa’yı terk etmek zorundadır. Zira Naziler tarafından yakalanma ihtimali altında olan Yahudi, ciddi bir tehdit altındadır. Gözlerden kaybolan Lucas Steiner’ın işini karısı Marion devralmıştır. Marion’un tiyatroyu işletmesinde bir sakınca yoktur fakat Nazilerin yoğun denetimi ve sansürleri altında bunu yapmak zorundadır. Almanların işgal dönemi kış mevsimine denk gelmiştir. Kömür ve yakacak sıkıntısı vardır. Bu nedenle insanlar, ısınabilecekleri nadir yerlerden biri olan tiyatro salonlarına akın etmektedirler. Biletler günler öncesinden tükenmektedir, kısacası tiyatrolara yoğun bir ilgi söz konusudur. Hem kocasını Nazilerden korumak için uğraşan, hem de tiyatroyu yönetmek zorunda kalan aynı zamanda da baskısı altında kalan Marion’un yaşadığı dramatik zorluklar filmin ana hatlarıdır. Nazilerin yaptığı kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasağına uymak zorunda olan Parisliler, son metroyu yakalamak zorundadırlar, film ismini de buradan almıştır.

Diğer İkinci Dünya Savaşı filmlerinin aksine bu filmde şiddet ve aksiyon içeriğinden ziyade dram ve aşk temaları ön plana çıkmaktadır. Direk olarak savaşı değil, savaşın getirdiği zorlukları ele alan, izleyicinin kafasında dönemin zor şartlarını ve dramatik olayları tasvir eden bir yapıttır. Konusuyla İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında oldukça dikkat çekici bir filmdir.

Filmin Fragmanı:

Film ile Alakalı Bağlantılar;

Son Metro IMDB Bağlantısı – http://www.imdb.com/title/tt0080610/

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar