The Keep – Kale – 1983 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Paramounth Pictures tarafından yayımlanan 1983 yapımı, İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan bir korku filmidir. Yönetmenliğini Michael Mann’ın üstlendiği filmin başrol oyuncuları Scott Glenn, Gabriel Byrne, Jürgen Prochnow, Alberta Watson ve Ian McKellen’dir. Filmin konusu F. Paul Wilson’un aynı isimdeki 1981 de yayınlanan kitabından baz alınmıştır. Amerikan yapımı olan filmin bütçesi 6 milyon dolardır.

Film, İkinci Dünya Savaşı döneminde Romanya’da geçmektedir. Nazi Almanya’sının SSCB‘ye düzenlediği Barbarossa operasyonu akabinde, Yüzbaşı Klaus Woermann, Dinu Dağı Geçidini kontrol altına almak amacıyla bölgedeki terk edilmiş ve gizemli bir kaleyi birlikleriyle işgal etmiştir.

Kalenin iç duvarında nikelden yapıldığı sanılan 108 tane T-biçiminde şekiller vardı. Radu Molasar adında tehlikeli bir kuruluş pusu halindedir. Molasar, gümüşten yapılmış parlayan bir nesne gördüğünü söyleyen yağmacı askerler tarafından uyandırılmıştır. İlerleyen günlerde, Molasar birkaç askeri öldürmüştür. Olayın partizan bir aktivite olduğunu ve bölgedeki insanların yaptığı düşünüldü ve bölgeye psikopat bir kumandan olan Eric Kaempffer emri altındaki katliamlarıyla tanınan Einsatzkommandos birlikleri sevk edildi. Ceza olarak köylülerin bir kısmı bu birlikler tarafından katledildi. Yaşanan vahşet, diğer İkinci Dünya Filmleri gibi dönemin şartlarını da yansıtıyordu aynı zamanda.

Yerel bir rahibin söylemleri üzerine, Almanlar Yahudi bir tarihçi olan Theodore Cuza‘yı bir toplama kampından getirttiler. Kalenin duvarındaki bir yazıyı okudu. Daha sonra Molasar’ın kızını askerlerin tecavüzünden korumasıyla ve kendisinin de bir rahatsızlığını tedavi etmesiyle profesör planlar kurmaya başladı, fakat Glaeken adında gizemli bir yabancının bölgeye gelmesiyle işler karışacaktı. 80’lerin efsanevi Amerikan korku filmleri arasında dikkat çekici bir film olan The Keep, diğer İkinci Dünya Savaşı filmlerinden yapı ve tür olarak ayrılıyor. Fakat o dönemin İkinci Dünya Savaşı filmlerinden bambaşka bir tada sahip. Klasikleşmiş olan, popüler kültürde artık insanlara sıkıcı gelen ve gerek oyunlarda gerek filmlerde sık sık karşımıza çıkan İkinci Dünya Savaşı temasına farklı bir renk katmış, tarih ve korku mükemmel bir şekilde harmanlanmış.

Hepsi kalenin duvarlarında yazılı;

Ölümü getiren askerler.

Canı için savaşan baba ve kız.

Her zaman bundan korkmuş insanlar.

Ve bunun sırrını bilen bir adam.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar