The Dirty Dozen – 12 Kahraman Haydut – 1967 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

MGM tarafından çıkartılmış Amerikan-İngiliz ortak yapımı, İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan filmidir. 15 Haziran 1967 de ABD de gösterime giren film 45,3 milyon dolar gibi oldukça yüksek bir hâsılat yapmıştır. Senaryosu, E.M Nathonsan’ın ayni isimde olan romanından Nunnally Johnson ve Lukas Heller tarafından uyarlanmıştır. 150 dakika süren filmin yönetmenliğini Robert Aldrich yapmıştır.

12kahraman_haydut_2dunyasavasi_filmi

Başlıca rolleri, Lee Marvin, Ernest Borgnine ve Charles Bronson gibi ünlü aktörler oynamıştır. Filmin konusuna gelirsek; İngiltere’de, 1944 baharında, Müttefik kuvvetler Fransa’daki Nazilerden kurtulmak amacıyla Normandiya bölgesinde Nazi subaylarına bir saldırı düzenlemek için plan yapmaktadırlar. Planları kuranlar arasındaki başlıca kişiler; OSS subayı olan Binbaşı John Reisman, General Sam Worden, Albay Everett Dasher Breed’dir. Üstlerinden gelen emirle, Binbaşı Reisman, sıra dışı ve son derece gizli olan bir görev belirlemiştir. Bu görevde Amerikan ordusunun gereksiz veya cezaya çarptırılmış eski askerleri kullanılacaktı. Zira bu görev sıradan bir insanin asla kabul etmeyeceği çılgınca bir intihar saldırısıydı.

Alman ordusunun önde gelen subayları hedef alınacaktı ve bu görevden sağ olarak dönebilen askerler ödül olarak suçları affedilecek, özgürlüklerine kavuşacaktı. Binbaşı Reisman, bu görev için 12 kişiyi belirlemiştir. 12 kişi arasında katil, sapık ve psikopat üç kişinin yani sıra başka idam cezası almış veya müebbet hapis cezası almış kişilerde vardı. Binbaşı Reisman ve Çavuş Bowren’in gözetimi altında eğitime tabi tutuldular. Ve artik görev vakti yaklaşıyordu… Bu film, İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında çığır açmıştır. Savaş filmlerinin klasik hale gelmiş olan milliyetçi, dramatik ve ciddi tavırlarından sıyrılmış, komediyle harmanlanmış ve İkinci Dünya Savaşı filmlerinin kalıplaşmış senaryolarını yıkmıştır. Daha sonra devam filmleri çekilmiştir.

Kendisinden sonra çekilen İkinci Dünya Savaşı filmlerine ilham olmuştur. Filmde heyecan verici sahneler, üzüntü verici sahneler ve bazen de oldukça güldüren sahnelerden dolayı aksiyon, dram ve komedinin mükemmel bir birlikteliği söz konudur. Film Dünyanın birçok ülkesinde gösterime girmiş ve beğeni toplamıştır. Ayni zamanda eleştiriler de almıştır. Film En İyi Ses Efekti Oscar’ını almıştır. Farklı bir türün öncüsü olan bu film mutlaka izlenmelidir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar