Stres

Stres, iş hayatını ve tüm yaşamı önemli ölçüde ve olumsuz yönde etkileyebilir
Stres, iş hayatını ve tüm yaşamı önemli ölçüde ve olumsuz yönde etkileyebilir

 

Stres, kişilerin olaylarla ortaya çıkmasının zor olması durumunu ortaya çıkartan içsel veya dışsal uyaranlara karşı verdiği, kendisini koruyabilmek için geliştirdiği otomatik tepkilere verilen isimdir. Yani organizmanın kendisini rahatsız eden durumlara karşı verdiği tepkidir. Dolayısıyla stressiz canlı, insan yoktur. Çünkü karşılaştıkları güzel olaylara karşı da kötü olaylara karşı da tepki verirler. Bu nedenle insan hayatının doğal bir parçası olarak kabul edilebilir.

Hayatınızın bir parçası olsa da stresin fazla olduğu, aşırı olduğu durumlar zararlı olacaktır. Belli bir seviyede olan strese ihtiyaç olduğu kabul edilebilir. Çünkü insanların yeteneklerini, tüm potansiyellerini kullanmalarına ve sonuçlardan tatmin olmalarına yardımcı olur. Ama aşırı stres ile mücadele edildiğinde fazladan enerji sarf ediliyordur, zihinsel ve bedensel yeteneklerin azalmasına, güçlerinin azalmasına neden olabilir. Bu durumdaki kişiler kendilerini güçsüz, yorgun ve endişe içinde hissederler. Konsantrasyon kaybı, uykusuzluk sorunu gibi problemler yaşayabilir. Eskisine göre daha çabuk heyecanlanan, sinirlerine hâkim olamayan biri haline gelebilir. Dolayısıyla iş performasında ve özel yaşamında düşüşler görülür.

Aşırı stres altında bulunan kişiler sürecin uzun süre devam etmesi halinde içlerine kapanma, panik atak ya da uyuşturucu madde bağımlılığı gibi sorunlar da yaşayabilirler. Kalp atım hızının yükselmesi, vücudun tuz toplamaya başlaması ile tansiyon yüksekliği gibi sorunlar da görülmeye başlar. Bu etkiler ve vücudun direncinin düşmesi sonucunda, kalp ve damar hastalıkları, sık olarak yakalanılan soğuk algınlıkları, nefes darlığı, hazımsızlık, cinsel fonksiyonlarda bozulma, kas ve kemik kayıpları, şeker hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları ile de karşılaşılabilir.

Hakkında Bilgin

Yorumlar