Steam üzerinden Para Kazanmak

Birçok kişi Steam’in bir oyun platformu olduğu sanıyor. Fakat girişimciler için mükemmel bir pazar alanı. İnternetten para kazanma işine başlayacaksanız ve bilgisayar konusunda bilginiz yoksa durumunuz da çok iyi değil ise bu işten başlamanızı öneririm.

2009 yılından bugüne kadar Steam’den ufak tefek paralar kazanmış bir olarak bu yazımda tecrübelerimi aktardım. Umarım faydasını görürsünüz.  Her işin riski vardır. Risk alıp almamak sizin elinizde. Yani bu yazı size %100 kazanacağınızı iddia etmez. Bu nedenle doğacak sorunlardan sorumlu değiliz.

Steam Oyun İtemleri Alıp – Satmak

Ortalama 500 ile 1000 lira arası bir para yatırıp, 2-3 ayda bir bu parayı döndürebileceğiniz iş arıyorsanız bu işe girebilirsiniz. Burda yapmanız gereken şey, Steam hesabı açıp çok sevilen online oyunlar yani CS:GO, H1Z1 gibi oyunların pazarlarını takip edip analiz yapıp birkaç iteme para yatırmak. CS:GO için örnek vermek gerekirse, itemler yani skinler oyuncular tarafından satın alınır ve bu skinler kullanıldıkça eskir. Belli bir zaman sonrası ise kaybolur. Yani elinizdeki skin, mutlaka ve mutlaka satılır.

Fakat direk olarak skinlerden başlamadan önce genel eşyaları alıp satabilirsiniz. Örneğin silah kasaları. Silah kasaları oyun sonlarında oyunculara düşer. Bu kasanın anahtarına sahip oyuncu tarafından açılır ve içerisinden değerli eşya veya değerli değersiz skinler çıkabilir. Belirli dönemlerde bu kasalar olabildiğince fazla oyuncuyla buluşur. Buda bu kasaların fiyatını düşürür. Böyle zamanlarda düşük fiyattan bu kasaları toplayıp, birkaç ay sonra çok karlı şekilde satabilirsiniz.

Örneğin ben 1500 Adet 0,04 TL’den Kroma 2 ve 3 topladım. Toplamda bana bu kasaların maliyeti 60 TL’idi. 3 Ay sonra bir baktım ki fiyatı 0,46 TL’ye çıkmış. Ben 0,44 TL’den sattım ve 660 TL tuttu. 80 TL’si komisyon 580 TL para elde ettim. Bununda 60 TL’sini çıkardığımda 520 TL para kar etmiş oldum. 3 Ay içerisinde elde ettiğim steamdan kazancım bu kadardı. Umarım yararlı bir örnek olmuştur.

Steam İndirimde Yüklü Oyun Almak

Steam belirli dönemlerde indirime girebilir. Yaz tatillerinde, 15 tatilde, yılbaşında yüklü indirimler gelir. Ayrıca hafta ortası ve hafta sonu çılgığınlığı adında az da olsa indirim geldiği günler vardır. Bu dönemlerde oyunlar fiyatlarının neredeyse yarısına hatta dahada ucuza inebilir. Bu dönemlerde indirime giren oyunlardan hesabınıza 20-40 adet çekebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise aldığınız oyunun satılıp satılmayacağıdır.

Online oynanan ve içerisinde ban olayı bulunan oyunlar genelde çok satılır. Örneğin CS:GO, H1Z1, ETS 2 gibi oyunlar çok fazla indirime girdiği için tercih edilebilir. Yine bu oyunlar online oynanabilir ve oyun içinde çok fazla ban olduğu için banlanan oyuncu bir başka oyun almak zorundadır.Bu tarz oyunları indirimlerde satın alabilirsiniz. İster bekler eşe dosta satarsınız isterseniz internette açık arttırma siteleri gibi sitelerde bu oyunları satabilirsiniz.

Bir örnekle taçlandıralım; Ben Yaz indirimlerinde 25 adet ETS2 satın aldım. Oyunun normal satış fiyatı 39 TL. Ben ise yaz indirimden oyunun tanesini 15 TL’ye aldım. 375 TL’mi bu oyuna yatırdım. Yaz indirimi bitti ve aradan birkaç ay geçti (Bunun nedeni daha yüklü alan para konusunda güçlü kişiler ellerindeki stoğu eritsin) ve tanesini 25 TL’den sattım. 2 ay gibi sürede hediye metoduyla bütün ETS2’leri satmış oldum. Kaç para kazandım, 625 TL satış fiyatı tuttu ve 375 TL’de maliyet dediysek oyun başı 10 TL kazandık ve toplam karımız 250 TL’di.

Yukarıdaki iki örnek, para yatırıp kar elde etmeye dayalı. Hayatta böyledir arkadaşlar hiç birşey yatırmadan kazanmak zordur yada imkansızdır.

Ama ben imkansızı severim diyen arkadaşlar varsa yazımızın bu kalanını okumalarını tavsiye ederim.

Yazımız henüz bitmedi 2. Sayfadan okumaya devam edebilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar