SSH ile Sunucudan Sunucuya Site Taşıma

Merhaba dostlar, uzun zaman sonra tekrar önemli bir yazım ile karşınızdayım. 2 Gün önce çöken sunucum(Apache Failed hatası ve yanlışlıkla Var/logs klasörünü silmem nedeniyle erişim engellendi) yüzünden Plesk panele malesef giriş yapamadım. Buda demek oluyorki bir nevi site tamamen gitti DB’yi malesef Plesk’e giremeyince kurtaramıyordum.

FTP sayesinde dosyalara erişim olsada tek tek Filezilla ile indir sonra yeni sunucuya gönder gönderseniz de Database olmadığından önemiyatı kalmıyor açıkcası. Aklıma gelen tek kurtarma seçeneğim ise SSH ile uzaktan sunucuya bağlanıp database ve dosyaları zipleyip diğer sunucuya göndermek oldu. (310 GB büyüklüğünde bir siteden bahsediyorum bir site bu kadar büyük olmaz dediğinizi duydum ve ekliyorum Dosya barındırma hizmetide vermekte…)

Bu işlem ile günler süren işlemi 1 saate kadar indirebiliyoruz arkadaşlar bu nedenle aynı problemlere düşen arkadaşların her işlem için tek tek kaynak aramaması için anlatmak istedim.Öncelikle bu yazımı baştan sona okuyun ve bahsettiklerimi yapın. En ufak bir hatada elinizdeki son yedeği silmeniz kaçınılmaz olabilir.

Kısa kısa anlatmaya çalıştım. Yeni sunucunuzdan plesk‘e giriş yapın ve Sitemiz.com isimli webspace oluşturun. Domain firmanızdan DNS ayarlarınızı yeni sunucuya yönlendirin.

Eski sunucumuzun ip adresi 111.111.111.1 ve yeni sunucumuzun ip adresi 222.222.222.2 olsun.

putty_1

İlk olarak Putty programına ihtiyacımız olacak. SSH ile centos(vb. linux sunucular) sunucumuza bağlanıyoruz. Eski sunucumuzun ip Adresini yazıyoruz. 22 numaralı portumuzu belirtiyoruz.

putty_2

Siyah bir ekran bizi karşılıyor. Giriş bilgilerimizi istiyor. Sunucumuza Root ile bağlanmamız gerekecek. Root yazıyoruz Enter’a basıyoruz. Ardından şifremizi girmemizi istiyor şifreyi yazıyoruz fakat ekranda bir değişiklik olmayacak bu nedenle korkmayın şifrenizi yazın(kısayol: Şifreyi kopyaladıktan sonra siyag ekranda Farenin sağ tuşuna basın ardından Enter’a basın.

putty_3

Sunucumuza Root ile giriş yaptık. Şimdi sitemizi bulalım. Bu işlemler Plesk panel ile gerçekleştirebileceğinizi tekrar hatırlattıktan sonra siyah ekranda;

putty_4

cd /var/www/vhosts yazıyoruz. Şuan Vhosts klasörüne girdik. İçeridekileri kontrol etmek için putty ekranına ls yazıp enter’a basın. Burada sitemiz.com isimli bir klasör listelendiğini göreceksiniz. Yani sitemiz.com‘un bulunduğu klasörün anadizinindeyiz.

putty_5

Şimdi bu klasörü zipleyelim ve tek seferde taşımayı gerçekleştirebilelim. Bunun için yapmamız gereken;
zip -r sitemiz.zip sitemiz.com yazıyoruz. Yani ilk olarak zip halini alacak klasörün ismini ardından da bulunduğumuz dizindeki sitemiz.com klasörünün adını.

putty_6

Not: en başta Vhosts klasörüne girmeden de Zip yapabiliriz fakat hata almamak için ls komutu ile vhosts klasörünün içerisini görelim istedim. Yok ben uğraşmayacağım diyorsanız ;

putty_7

Bu işleme kadar resimlerle aktarmaya çalıştım. Şimdiden sonrası için artık program arayüzüne alıştığınızı varsayıyorum ve metinsel olarak aktarıyorum.

zip -r sitemiz.com var/www/vhosts/sitemiz.com olarak yazmanız yeterli olacaktır.

Şimdi veritabanı yedeğini alalım. Bu işlem için Veritabanı ismi, veritabanı kullanıcı adı, veritabanı şifrenizi bilmeniz gerekiyor. Bilmiyorsanız yine sıkıntı etmeyin. Örnek olarak WordPress siteminiz varsa eğer FTP ile bağlanın ve wp-config.php dosyanızın içini kontrol edin.

Biz alacağımız yedekte;
Veritabanı ismi : sitemiz_veri
Veritabanı K. Adı : site_kadi
Veritabanı şifre: 123456

olsun.

mysqldump -u sitemiz_veri -p site_kadi > siteyedek.sql yazıyoruz. Peki şifre nerde ? dediğinizi duydum :). Enter’a basın ardından şifreyi soracak şifreyi girdikten sonra bulunduğunuz dizine siteyedek.sql isimli bir veritabanı yedeği oluşturacak.

Son olacak biz vhosts klasöründeydik ve yedeğimizin de oraya oluştuğunu varsayıyoruz. Kontrol etmek için tekrar ls yazıp enter’a basın siteyedek.sql karşınızda olacak. Şimdi FTP üzerinden siteyedek.sql’a erişebileceğimiz bir yere atabilir ve bilgisayarımıza FTP programı ile indirebiliriz. Bunun için Vhosts’un içindeki yedek dosyasını sitemiz.com’un içerisine taşıyalım.

mv var/www/vhosts/siteyedek.sql  /var/www/vhosts/sitemiz.com/ yazıyoruz. mv komutuyla taşıma işlemini yapıyor ilk yazdığımız yerdeki dosyayı ikinci yazdığımız yere taşıyoruz. Şimdi yeni sunucumuzun plesk panelinden Database oluşturup Phpmyadmin(Webadmin) ile indirdiğimiz sql dosyasını içeri aktaralım.

Yeni sunucumuza databaseyi yükledik. Şimdi sitemiz.com.zip dosyasını yeni sunucumuza gönderelim. Bunun içinde scp komutunu kullanıyoruz.

scp /var/www/vhosts/sitemiz.com.zip [email protected]:/var/www/vhosts/ yazıyoruz ve Enter’a basıyoruz. Putty ekranda bize tekrar şifre soracak şimdi yeni sunucumuzun Root şifresini giriyoruz ve taşıma işlemi başlıyor. Zip dosyasını yeni sunucumuza attıktan sonra putty’i kapatalım ve yeni sunucunun ip adresiyle puuty’e yeniden bağlanalım.

cd /var/www/vhosts yazalım ardından ls yazıp enter’a basalım. karşınızda sitemiz.com.zip dosyasını göreceksiniz. Yeni sunucumuzda bulunan sitemiz.com klasörünü silmek için rm -fr sitemiz.com yazalım ve Enter’a basalım. Şimdi de asıl yedeğimiz olan sitemiz.com.zip dosyasını unzip yapalım ve taşıma işlemini bitirelim.

unzip sitemiz.com.zip yazıyoruz ve Enter’a basıyoruz. Çıkartma işlemi bittiğinde artık yeni sunucumuzda sitemizi görüntüleyebiliriz.

Not: Bu işlemde hatadan kaçınmalısınız aksi takdirde siteniz elden gidebilir. Bu işlemi birebir gerçekleştirerek sizlere aktardım fakat yanılma payım her insan gibi mevcuttur. Bu nedenle olası bir kayıpta sorumluluk size aittir. Yazımı okuyarak bu durumu kabul etmiş olursunuz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar