Sözün Değeri – Ode To My Father 2014 Yapımı

Çin filmlerini çok fazla izlemem. Yada izlediğim filmlerde birkaç Çinli olacak. Filmi açtığımda ilk başlarda klasik Çin filmlerinden aldığım hazzı alacağımı düşünmüştüm. Fakat en başından yanılmışım çünkü film Güney Kore yapımı bir filmmiş. Öyle her filmden etkilenen biri olmadığım ve bu filmden müthiş derecede etkilendiğim için sizlerle paylaşmak istedim enteresan hikayesini.

sozundegeri_donanma_2

Dukso, Kore’nin bölünmesine kadar varan süreçte küçük yaşta ailesiyle birlikte savaşın ortasında kalmıştır. Babası, Annesi ve 3 kardeşi ile birlikte Dukso, bölgeden geri çekilen Amerikan deniz kuvvetlerinin bulunduğu bölgeye varmışlardır. Fakat 14 binden fazla insanın kurtarılması mümkün değildir. Amerikalı Amiral geri çekilen askeri teçhizatları boşaltarak yerine oradaki mültecilerin alınmasını emreder.

sozundegeri_donanma_3

Dukso ve ailesi iskeleden büyük bir donanma gemisine doğru tırmanmaktadır. Annesi ve babası kucaklarındaki küçük kardeşleri ile birlikte gemiye çıkmaya başarır fakat Dukso sırtındaki kız kardeşini gemiye çıkartamaz. Tırmanma esnasında birinin asıldığı kız kardeşi maalesef ki düşer ve babası kız kardeşini bulmak için geri inmek zorunda kalır. Gemi hareket eder, babası ve kız kardeşi olmadan Dukso ve ailenin geri kalanı gemiyle birlikte Kore’nin güneyi ilerler.

sozundegeri_dusko_ayakkabi_boyacisi

Burada halasının bir dükkanı vardır ve babası gemiden ayrılırken burada buluşacaklarını dile getirir. Dukso Amerikalı askerlerin ayakkabılarını boyamakta ailesinin geçimine destek olmaktadır. Sürekli olarak dilenci denilerek aşağılanan Dusko, okulda da yerli öğrenciler tarafından sürekli tartaklanmaktadır.

sozundegeri_duskobalikhali

Kardeşinin Seul Ulusal Üniversitesini kazanması ve balık halinde yeterli parayı kazanamayan Dukso en yakın arkadaşı, Dalgu ile birlikte Almanya’da kömür madeninde çalışmaya gitmeye karar verirler. Burada Yongja ile tanışan Dukso, boş zamanlarında onunla vakit geçirmektedir. Madende büyük bir patlama olur ve göçüğün altında kalırlar dalgu ile birlikte.

sozundegeri_madencidusko

Bu badireden de kurtulan Dukso, Yongja ile son kez konuşur ve onunla birlikte Kore’ye dönmesini teklif eder. Fakat Yongja bunu kabul etmez. İki kafadar Kore’ye tekrar dönerler bir süre sonra(3 ay kadar sonra) Yongja’da Dukso’nun yanına Kore’ye dönecektir.

sozundegeri_duskoileyangja

 

Kız kardeşinin evlenmesi için paraları olmayan Dukso, birde sarhoş eniştesinin dükkanı satmak istemesi(aslında dükkan halasının ve babasıyla buluşacağı için dükkanın durmasını istediğinden) Amerika Vietnam savaşında aylık 850 dolar maaşla işçi olarak katılmaya karar verir.

sozundegeri_vietnamsavasinda

Burada da birçok sıkıntıya maruz kalan Dukso bir köyden ayrılırken, gemiye mültecilerin alınmasına öncülük eder ve mülteciler gemiye çıkacakken Vietkongların saldırına maruz kalması ile bir çocuk nehre düşer. O çocuğu nehirden kurtarmak için suya atlayan Dukso sudan çıkarken bacağına bir kurşun isabet etmesi ile artık hayatının geri kalanını topal olarak geçirecektir. Fakat o an küçük kız kardeşi aklına geldiğinden hiç üzülmez ayağının durumuna.

sozundegeri_suskunserseri

Yıllar ilerledikçe babasına ve kız kardeşine karşı olan umudu giderek tükenir. Seul’da bir televizyon kanalında Kore savaşlarında parçalanan ailelerin birbirlerini bulmaları için bir program düzenlenir. Bu programa katılan Dukso, yıllar sonra küçük kız kardeşine kavuşur. Fakat babasını bulamaz.

Filmden sonra oturdum ve eğer bu gerçek hikaye ise ve bizde insan isek, en kötü günümüze şükürler olsun dedim. Eğer bu gerçek hikaye değilse ve bunu yazan senaristin hangi duygularla böyle bir hikaye ortaya çıkardığını çok merak ettim. Allah bunları düşmanıma bile vermesin. Gerçekten Dram, ağır bir hikaye ona göre izleyin arkadaşlar.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt3812366/

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

Web sitenizi hemen her gün ziyaret ediyorum. Çok güncel ve başarılı bir siteniz var.