Sitedeki Resimler için Sitemap Oluşturma [WordPress]

WordPress altyapısı ile hazırladığınız sitelerinizde arama motorları sonuçlarında çok fazla yer almak için yapmanız gerekenlerden kuşkusuz en önemlisi Site haritalarıdır. WordPress Sitemap dosyasını oluşturup arama motorlarına nasıl ekleyeceğinizi önceki yazılarımda anlatmıştım.

Şimdi ise Sitenizde bulunan resim dosyalarınız için bir site haritası oluşturmayı ve bu site haritasını Google‘a bildirmeyi aktaracağım.Bu sayede görsel arama sonuçlarında da siteniz daha fazla gözükmeyi başaracak. Bu da demek oluyor ki ziyaretçi trafiğiniz biraz daha artacak. Bu işlemi gerçekleştirmek için bir eklentiye ihtiyacımız olacak.

WordPress Resim Site Haritası Eklentisi – WordPress.ORG

Yukarıdaki linkten eklentiyi indiriyoruz ve WordPress yönetici panelimizden eklentiyi sitemize ekliyoruz. Daha sonra Ayarlar > Unindra Image Sitemap‘a tıklıyoruz.

resimlericin_sitemap_wordpress

Yukarıdaki gibi hepsini seçiyoruz(dilerseniz Ask.com’u seçmeyebilirsiniz önemli olan aslında Google) ve Create Sitemap’e tıklıyoruz.Site haritamız oluştu.

https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr

Yukarıdaki linkten Google Arama konsolunu çalıştırıyoruz ve sitemizi listeden(tek siteniz varsa bir site gözükür.) seçip,

resimlericin_sitemap_wordpress_01

Site haritaları bölümünden Benim gönderdiklerime tıklıyoruz.

resimlericin_sitemap_wordpress_02

Açılan kısımda Site haritası Ekle’ye tıklıyoruz ve aşağıdaki iki site haritasını, Site Haritası Gönder ile Google’a gönderiyoruz.

image-sitemap.xml ve image-sitemap.xml.gz

İşlem bu kadar arkadaşlar artık resimlerimiz ile daha haşır neşir Google bizi bekliyor. Birçok eklenti mevcut, peki biz neden bu eklentiyi tercih ettik ondanda bahsedelim. Bu eklenti kendini otomatik olarak günceller. Bu sayede her konu eklediğinizde girip Site haritasını yenilemek durumunda kalmazsınız. Site dosyasının Gzip metoduyla sıkıştırılmış bir versiyonu kullanıma sunar. Bu sayede büyük veritabanlarına sahip eski sitelerin resimlerine Google daha hızlı ulaşır.

Her yazımda Google üzerinden örnek veriyorum arkadaşlar, ama siz biliyorsunuz ki bu işlemi bütün arama motorlarında uygulayabilirsiniz. Anlatımı biraz hızlı geçtim dilerseniz WordPress Site Haritası Oluşturma ve Google’a bildirme makalemden daha detaylı göz atabilirsiniz. Bing ve Yandex‘e eklemekte yine size kalmış 🙂

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar

Anlatim icin tesekkurler yalniz bir sey sormak istiyorum
Ben sitemap.xml olarak degilde sitemap_post.xml sitemap_category.xml vs. olarak ekledim webmaster tools a sorun arz eder mi

herhangi bir sorun arz etmez daha fazla index almanıza neden olur daha verimli kullanabilirsiniz.. Fakat yeni versiyonda site haritaları sayfalar, kategoriler, aylara göre konular olarak ayıran eklentinin bütün site haritalarını Googlea bildirmek istiyorsanız mutlaka sitemap.xml dosyasınıda eklemeniz gerekir..