Sanal Sunucu

Virtual Private Server (VPS) teriminin Türkçeye çevrilmesi ile varılan sonuç, Sanal Sunucu terimi oluyor. Gerçek, fiziksel bir sunucu üzerinde birbirinden ayrılmış olan sunucular bulunmasını ifade etmektedir. Yani birden fazla, çok sayıdaki işletim sistemini barındırmayı sağlayan bir teknoloji olarak açıklanabilir. Hiçbir sanal sunucu, diğer sanal sunucunun alanına ulaşamaz, onu etkileyemez, hatta onlara ulaşamaz ve işletim sistemlerini kullanamaz. Üstelik herhangi bir durumda sanal sunucunun kapatılması, onarılması ya da tekrar kurulması gerekiyorsa mümkündür ve bu esnada diğer sanal sunucular etkilenmezler.

İşleyiş açısından fiziksel sunucu sistemlerine göre önemli bir farklılıkları yoktur. Sanal sunucuların tamamı dedicated olarak adlandırılan fiziksel bir sunucuda yer alırlar. Çevrimiçi oyunlar gibi yüksek hat tüketimi olan uygulamalar söz konusu olduğunda, yeterli ağ ve fiziksel imkânların bulunmaması bazı sorunlara yol açabilir. Ama bunun gibi özel durumlar haricinde fiziksel sunuculardan farksız olarak hizmet verebilirler.

En önemli avantajları büyük bir sisteme ihtiyacı olmayan firmalara sağladığı kolaylık ve maliyet avantajı olarak gösterilebilir. Özellikle nispeten küçük çaplı olarak nitelendirilebilecek olan işletmeler tarafından, kontrol paneli, web siteleri barındırma (hosting), radyo yayını sağlama ya da diğer türdeki web yazılımlarını yani script barındırma amacıyla kullanılmaktadırlar. Bazı kurumsallaşmış şirketler ve orta büyüklükteki web portalları da Virtual Hosting sistemini kullanmayı, sanal sunucular aracılığı ile işlerini tamamlamayı tercih etmektedirler.

VPS

Hakkında Bilgin

Yorumlar