Roma , Açık Şehir 1945 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Roma, Açık Şehir Roberto Rossellini yönettiği, 1945 yapımı bir İtalyan İkinci Dünya Savaşı filmidir. Filmin türü dramdır ve yayınlanan İngilizce alt yazılı sürümünde ismi Açık Şehir olarak geçmektedir. Filmin afişlerinde Anna Magnani, Marcello Pagliero ve Aldo Fabrizi bulunmaktadır ve filmin genel anlamıyla konusu 1944 yılındaki Roma’da yaşanan Nazi işgalidir. Film, çeşitli film festivallerinde birçok ödül kazandı ama bunlardan en prestijlisi Cannes’in Büyük Ödülüdür ve ayrıca 19. Akademi Ödüllerinde En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar adayı oldu.


roma_acik_sehir_1945_2dunyasavasi_filmi

İkinci Dünya Savaşı filminde, işgal altındaki Roma’da Alman Nazi birlikteleri mühendis Giorgio Manfredi’i aramaktadır. Giorgio Manfredi, Naziler ve Faşistlere karşı olan direnişin lideri olarak bilinen komünisttir. Giorgio Manfredi’nin kaldığı evin sahibesi kendisini Almanların geldiği konusunda tam vaktinde uyarır ve mühendis çatılardan çatılara atlayarak askerlere yakalanmaktan kıl payı kurtulur.

Kendisi Francesco adındaki başka bir direnişçinin evine gider ve saklanır. Burada Pina ile karşılaşır. Pina Francesco’nun nişanlısıdır ve gözle görülür bir şekilde hamiledir. İlk olarak Pina mühendisten sivil polis diye kuşkulanır ve kendisine çok zor anlar yaşatır ama artık mühendisin polis olmadığına tamamen ikna olduktan sonra kendisini daireye davet edip, Francesco’yu beklemesine izin verir.

İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında çok iyi bir yere sahip olan bu filmde Pina’nın yardımıyla (Pina’da direnişçilerden biridir) mühendis Katolik bir rahip ve direnişe de yardımcı olan Don Pietro Pellegrini ile irtibat kurar ve kendisinden şehrin dışında bulunan bazı direnişçilere mesaj ve para göndermesini ister. Don Pietro ertesi gün Pina ve Francesco’nun düğününde rahip olarak görev yapacaktır.

Francesco çok da dindar değildir ama faşist bir yetkilinin kendi nikâhını kıyacağına vatansever bir rahip tarafından evlendirilmeyi tercih etmektedir. Öte yandan Pina çok dindardır ama Tanrı’nın niçin bu kadar korkunç şeyleri insanlara yaşattığı konusunda derin düşüncelere de sahiptir. Pina’nın oğlu olan Marcello ise din ile hiç ilgilenmeyen, bu konulara isteksiz bir çocuktur. Pina’nın kız kardeşi Laura ise Pina ile birlikte yaşamaktadır ama direnişe katılmamış hatta Nazilere ve Faşistlere hizmet veren bir kabarede çalışmaktadır.

Tüm bu keşmekeş içerisinde ise mühendis Nazi ve Faşistlerden kurtulabilmek adına bir çıkar yol aramaktadır. Başarıya ulaşmaya çalıştığı bu yolda Alman Nazi askerleri tarafından çok yakınlarını kaybedecek olan mühendis azim ve kararlılıkla baş koyduğu bu yolda ilerleyecektir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar