PAYLAŞ

Modern çekim ikinci dünya savaşı konulu yeni bir yahudi soykırımı filmi. Pieter Kuijpers’in yönetmenliğini yaptığı ve başrolerinde Jeroen van Koningsbrugge, Lisa Zweerman ve Anna Raadsveld gibi isimlerin yer aldığı Hollanda yapımı Nazilerin Belçika, Hollanda işgallerini ve ardından İngilizlerin yaptığı başarısız olan Market Garden operasyonunu anlatıyor.

riphagen_2dunyasavasifilmi

Ülkelerde bu savaş dönemini fırsatçılığa çeviren insanların geneline hitaben yapılmış bir film. Almanlar, Avrupa’nın neredeyse tamamında hüküm sürmüş ve Yahudileri 1. Dünya savaşının malubiyetiyle suçlayarak gaz odalarında yakmışlardır. Bu film,Hollanda’da yaşayan Yahudilerin yerel polisler tarafından Nazilere teslim edilmesini ve değerli eşyalarına el koyulmasının en soyut örneklerinden biridir.

Riphagen isimli bir Alman Amsterdam’da SD için çalışmaktadır. SD(Sicherheitsdienst) Almanların işgal altındaki topraklarda kurduğu bir güvenlik birimi. Riphagen’in görevi ise yahudileri SD’lere vermeden önce soymak ve değerli mallarını kendi zimmetine geçirmek. Eşi Riphagen’i çok seviyor ve onun Yahudilere yardım ettiğini düşünüyor. Ama sonunda öyle bir açık veriyorki Riphagen eşinin bu güvenini kaybediyor ve bir daha asla ne eşini ne de çoğunu görebiliyor.

Filmin Fragmanı:

PAYLAŞ
Önceki makaleHitler’in Füzeleri – Londra Bombardımanı
Sonraki makale2017 Yılında Vizyona Girecek 12 Süper Kahraman Filmi
Üniversiteyi yeni bitirmiş, yeni bir şeyler bulma umuduyla internet ortamında kendini bulan, Wordpress aşığı, birkaç ay sonra askere gidecek kişiyim. Bazen 2 bazense 3 bilinmeyenli bir denklem olmayı sürdürsem de şu sıralar çok çabuk kırılan bir MSN şifresiyim :)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here