Popüler Forum Yazılımları

buddypress_logo

Artık forum siteleri günümüzde eskisi kadar rağbet görmese de halen forum kültürünü yaşatan siteler mevcut. Bir webmaster olarak bir tek bu forum olayına ayıkamadım şuana kadar. Yani bu işi hiç beceremedim aslında her webmasterin denediği bir iş ve bende malum denedim hatta ilk sitem bir forumdu ama olmadı nedense.Belki paramız yoktu o zamanlar ve parasız scriptler de o kadar rağbet gören sistemler değildi.

Günümüzde dengeler değişti. Alen liderliği elinde bulundursa da eskisi kadar iyi değil ve son çıkardığı sürümler gerçekten berbattı Vbulletin’in. Ama dediğim gibi forum sektöründe halen geçerliliğini koruyan bir yazılım olma özelliğini taşıyor.Tamamen ücretsiz olarak piyaya çıkartılan smf ile insanlar tanıştıktan sonra biraz daha popülaritesi azalan vbulletin karşısında hem ücretsiz hemde güçlü bir rakip gördüğü için kendini geliştirmeye devam etti.

Son versiyonu 4x li birşeylerdi galiba. Ama millet eski versiyon olan vbulletin3.8.x versiyonlarına geri dönmeye başladı.Lisans ücretinin tek forum için 500 Avrolara kadar çıktığı bir sistem yerine ücretsiz ve hemen hemen her özelliğin bulunduğu bir yazılım tercih etmesi insanlar için en doğal karşılanacak şeylerden birisidir.MYBB, PHPBB  ve PHPKF ücretsiz sayabileceğim forumlar arasında bazıları ve bu saydıklarımdageniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmış forumlar.

Ama aslında çok geniş kitlelere ulaşmanın formulü galiba ücretli lisans almak. icommunity , ASP Playground , Vbullletin siteleri daha fazla tanınır bilinir sistemler. Diğer saydıklarımda çokta yasal olmayan işlerin yapıldığı siteler olarak nimlendi. ASP Playground u da tanıtalım hepimiz donanımhaber’i biliyordur işte asp playground yazılımı donanimhaber sitesinin yazılımıdır.

Google Seo açısından bakarsak olaya hepsi birbirinden kaliteli yazılımlar evet ama seo daha da ayrıntılı birşey ve ne olduğunu kimse tam anlamıyla çözemediği için gizemli birşey olduğunda bana sorarsanız seo açısından hiçbir forum türünü önermiyorum. Siteniz kaliteli ise isim yapmışsa zaten aramalarda öne çıkacaktır ama daha yeni ve kitleniz az olduğunu varsayıyorum bu yukarıdaki bahsettiğim hiçbir forum sizin kitlenize ulaşmanıza yardımcı olmaz.

Daha hızlı index alması açısından ben buddypress.org kurmanızı yada WordPress kurup buddypress eklentisi ile bir forum sistemi oluşturmanızı daha çok tavsiye ederim. Çünkü wordpressin index hızı ve Google tarafından karşılanış şekline bakarsak hayal ettiğiniz kitlenin karşısına ulaşmanız çok fazla sürmeyecektir.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar