Plesk Paneldeki Ücretli Mail Hesabını Thundebird ile Kullanma

Bu yazımda Plesk kullanan webmasterların ücretli mail hesaplarını masaüstü mail programı olan Thundebird’e ekleme ve gelen maillerini okuyup cevaplayabilmeyi anlatacağım. İlk olarak Thundebird hakkında bir fikriniz yoksa buradaki yazıyı okuyarak program hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Cpanel kullanmadığım için maalesef yazımda cpanel portlarını bilmediğim için herhangi bir bilgi veremeyeceğim.

1 – İlk olarak Plesk panelden bir mail hesabı oluşturalım. ben [email protected] adresini oluşturup bu yazımda kullanacağım.

2- Thundebird arayüzünü açıp E-posta eklemek için aşağıdaki resimde gösterdiğim yere tıklıyoruz.

3-Bunu geç ve mevcut e-postamı kullan seçeneğine tıklıyoruz.

4-Bu bölümde mail hesabı bilgilerimizi giriyoruz ve ilerle bölümüne basıyoruz.

5-Elle yapılandırma diyoruz.

6- Pop3 seçip sunucu adresimize mail yazıyoruz. Port olarak 110’u seçiyoruz. SSL aşağıdaki resimde belirtildiği gibi girilip normal parola seçiliyor. Giden olarak SMTP otomatik seçili, biz sunucu adresine yine mail port olarakta 465 yazıyoruz. SSL ise aşağıda belirtilen olmalı. Kullanıcı adı kısmına tam mail adresimizi yazıp Bitti diyoruz.

7-Güvenlik Ayrıcalığını doğrula diyerek kurulumu bitiriyoruz.

Not: Plesk panel Pop3 portları 110 ve 995’dir. SMTP portları ise 25 ile 465’dir. Eğer yukarıdaki 110 ve 465 sizde hata veriyorsa 995 ve 25’i deneyin. Mail şifrenizi bazen program arayüzünden mail göndermek istediğinizde size sorabilir bu nedenle şifrenizi hatırladığınız bir şifre ile değiştirin.

Ben bütün bu olayları gerçekleştiremeyeceğim diyorsanız açtığınız mail adresinide kullanmak istiyorsanız en kolay yöntem adres çubuğuna webmail.siteadresi.com yazarak mail giriş sayfasını açın buradan oluşturduğunuz mail adresi ve şifresi ile mail adresine giriş yapabilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar