Piyanist – 2002 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi

2.Dünya Savaşı Adölf Hitler‘in dünyaya kafa tuttuğu dönemde yaşanan ve milyonlarca insanın ölmesiyle sonuçlanan neredeyse dünyanın heryerine yayılan fakat çabuk biten bir savaştır. Piyanist Filmi savaşın en başlarında Almanların Polonyayı ele geçirmesi sonrası yaşanan yahudi soykırımını anlatmaktadır.

Wladyslaw Szpilman , Polonyada yaşayan ve Dünyanın en iyi piyanistleri arasında yer alan yahudi vatandaşıdır. Varşova radyosunda piyano çalarken Varşova’nın Alman saldırısıyla düşmesi ardından polonya hükümetinin Resmen yenilgiyi kabul etmesi ile kısa süre sonra Alman birlikleri şehre gelir. Wladyslaw Szpilman Ailesiyle birlikte Varşova’da yaşamaktadır.

piyanist_2bolum

Bu sırada Polonya’ya atanan yeni vali bir takım yahudi kararları almaya başlar. İlk olarak şehirde yaşayan 400 binden fazla yahudinin kollarına bugünkü İsrail bayrağını anımsatan beyaz bezler bağlamaları emredilir. Ayrıca emire uymayan her yahudinin öldürüleceği de belirtilmektedir. Birçok yahudi bu duruma tepki göstersede bunu yapmak üzere işe koyulurlar.

Sokakta yahudilerin artık daha belirgin olmaları Almanların işlerini kolaylaştırır ve yahudi olan Polonya vatandaşlarına eziyet etmeye başlarlar.Ardından Getto ismini verdikleri ve diğer ırklardan ayırmak için yahudileri topladıkları etrafına yüksek duvar setler çekerek yahudilerin normal insanların yaşadıkları alanlara geçmesini engellemek amacıyla kurulan mahalleler inşa ettiler.

piyanist_1bolum

Piyanist Wladyslaw Szpilman , Varşova gettosunda yaşamaya başladı ailesi ile birlikte. Burada bir süre sonra insanlar yemek için birbirlerini öldürmeye başladı. Ayrıca Almanların Yahudilerin içerisinden kendi ırkını satabilecek kabiliyete sahip olan Yahudi askerleri birlikleri oluşturarak bu gettolarda disiplini sağlamayı ölmeden önce yahudilerin isyan vb. hareketlenmelerini engellemeyi amaçlamıştı.

Sürekli olarak Gettolar dolup boşalmaktaydı. Tren istasyonunda hayvan taşıma trenlerine yüklenen yahudiler toplama kamplarına götürülerek burada bulunan gaz odalarından hunharca yakılmaya başlandı. Bu filmi seyretmeden önce bir kitaptan bir bölüm okudum ve bu bölümde Hitlerin emrinde 150 Binden fazla Yahudi askerinin olduğu yazıyordu buda oldukça ilginç bir bilgiydi benim için.

Wladyslaw Szpilman Yahudi Polisi arkadaşı isac tarafından son anda trene binmeden oradan uzaklaştırıldı. Ardından da toplama kampında bir grup kaçak arkadaşlar ile karşılaştı. Daha sonra toplama kampında ve Almanların diğer işlerinde çalışmaya başladı. Bu sırada toparlanan Ruslar Almanlara karşı zafer kazanmaya başladı. Bu yüzden Alman çavuşlar artık Yahudi işçileri ezmekten çok onlara birçok ayrıcalık tanımaya başladı. Mesela aralarından biri şehir merkezine giderek 3 kilo patates ve bir ekmek getirebilecekti Getto‘ya. Tabi bu böyle olmadı. Sürekli olarak silah da alan işçi bu silahları getirilen mallardan sorumlu olarak atanan Wladyslaw Szpilman gettonun duvarından içeri atıyordu .

Gece olduktan sonra ise bu silahlar toplanıp bir ayaklanmanın hazırlığı yapılıyordu. Nitekimde öyle oldu fakat olayın patlak vermesinden birkaç gün önce Wladyslaw Szpilman gettodan kaçarak daha önce tanıştığı kızın yanına gitti. O ve kocası piyaniste yardım ederek bir eve yerleştirdi. Burası Gettoya bakan pencereli bir evdi. Birgün herşey normalken bir müfreze Alman askeri gettonun duvarı yakınlarında getto içerisinde bulunan bir evden açılan ateş sonrası öldü ardından isyan sürmeye başladı ve tahmin edildiğinden de uzun sürdü. Almanlar Getto’daki evleri ateşe vermeye yakıp yıkmaya başladı.

Daha sonra bu evden ayrılan piyanist başka bir eve yerleştirildi bu ev ise Almanların karakol ve Doğu cephesinden gelen yaralıları tedavi ettiği hastahane olarak kullanılan bölgedeydi.

piyanist_3bolum

Filmi neredeyse anlattım 🙂 Ama bu kısmı da eklemek isterim. Son saldırıdan sonra Hastahane boşaltıldı ve piyanist bir süre hastahane de kaldı. Burada bulduğu yiyecekler ile kısa süre de olsa idare eden Wladyslaw Szpilman , almanların işaretli evleri lav silahlarıyla ateşe vermesinin ardından kaçmaya başladı. Terk edilmiş bir bölgeye doğru ilerleyen piyanist yıkık dökük duvarların içerisinden bir eve girdi ve mutfağa ulaştı. Burada karpuz konservesi buldu çok sevinçliydi taki bir alman birliği kapıya yanaşana kadar.

Hemen topal ayağıyla yukarı katlara doğru ilerledi sonra tavan arasına ulaştı ve oraya ulaşımı sağlayan merdüveni de yukarı çekti. Kimse onun orda olduğunu tahmin edemeyecekti. Alman arabası hareket ettikten sonra hemen aşağı indi ve karpuz konservesini açmaya çalıştı. Bu sırada konserve devrilip yere düştüğünde Piyanist onun dökülmesini engellemek için hamle yapmadı çünkü karşısında ona bakan bir alman vardı.

Daha fazla da anlatmıyorum İzleyin gerçekten izlenilesi bir film..

Filmde En Etkilendiğim Sahne ;

usuyorum
Üşüyorum…

Rusların Varşıvaya girmesi ile Almanların kaçması bir olmuştu. Alman Yüzbaşı Soğuktan üşümemesi için Montunu Piyaniste verdi. Rusların girdiğini gören Piyanist hemen sokağa atıldı. Fakat onu alman zannetiler vurmaya çalıştılar ama kaçtı. Ardından bağıra bağıra alman olmadığını söyledi. Ruslar duruma ayıktıktan sonra Peki ya o mont ney diye sordu ama piyanistin verdiği cevap çok güzeldi … “Üşüyorum !”

IMDB : http://www.imdb.com/title/tt0253474/

Filmin Notları:

  • Film, Almanya, Polonya, Fransa ve İngiltere ortak yapımıdır.
  • Filmde Nazilerin en büyük gettolarından biri olan Varşova Gettosu canlandırılmaktadır.
  • Hitler’in alt sınıf insanlar olarak nitelendirdiği Yadudileri, savaş dönemi yaşadıkları zorluklarıyla ele alan bir senaryoya sahiptir.
  • 28 Şubat 2003 tarihinde Türkiye’de gösterime girmiştir.
  • IMDB’de 500 binden fazla insan tarafından oylanarak 10 üzerinden 8,5 gibi yüksek bir oran almış ve genel olarak başarılı bir yapım olarak bilinmektedir.

Ödülleri;

  • Piyanist Filmi, 2002 yılı Cannes Film festivali büyük ödülüne layık görülmüştür.
  • BAFTA ödül töreninde en iyi film ödülü ile birlikte en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştır.
  • Akademi ödüllerinde ise En iyi senaryo, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazanmıştır.

Piyanist Fragman :

? Piyanist’i izledikten sonra yine Piyanist Benzeri filmleri arıyorsanız mutlaka ve mutlaka En iyi 10 Yahudi soykırımı filmi listeme göz atabilirsiniz.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar