Operasyon Valkyrie Filmini İzledim…

operasyonvalkyrie

Hitlerin SS ordusunda görevli bir albay Afrika da görevlidir. İngilizlerle afrika kıtasında almanların verdiği mücadelede yorgun düşen ve artık şanslarının kalmadığını bilen Hitler düşmanı albay generalden izin alır ve berline ordusuyla birlikte dönme kararını onaylatır. Tam bu sırada İngiliz bombardıman ve taarruz uçakları kampa saldırır. General ölür alman subayı ağır yaralanır.Film bu şekilde başlıyor henüz ne olduğunu anlamadan bir anda bombalar yağdı askerlerin üzerine ve ardından kendimi Berlin’de bir alman askeri SS hastanesinde buluverdim.

Albayın karısı Bayan Kontes ismini hatırlamıyorum(isimlere dikkat etmem maruz görün) kocasını görmeye gelir hastaneye. Doktor birbir söyler albayın bir elinin bilekten koptuğunu diğer elinin de 2 parmağının saldırıda koptuğunu ama en önemlisi ise sol gözüdür. Sol gözüde ingiliz saldırısında çıkmıştır albayın. Albay cepheden alınır ve Savaş karargahında görevlendirilir.Hitleri devirme çalışması sürdüren muhalifler albayın hitler düşmanı olduğunu bilir ve albayıda yanlarına çekmek isterler.

Albay muhaliflerin devirme planlarını beğenmez ve kendi planıyla hareket eder. Diğer muhalifleride kendi safına çeken albay hitlere suikast düzenleyip öldürecek ve operasyon valkyrie’yi başlatacaktır. operasyon valkyrie, hitlerin ölmesi ile altı saat içinde Almanyada hitlerin bağımlı olduğu SS partisinin yeni lideri hitlerin yerine geçecek planıdır. İşgal altındaki birçok büyük şehirde yedek ordu hazır bekletilmektedir böyle bir durumla karşı karşı kalındığında.

Albay hitlere bombalı bir suikast düzenler ve operasyon valkyrie’nin başlaması için Şavaş karargahına haber iletir. Fakat haber tam anlaşılmadığı için operasyon valkyrie gecikmeye uğrar yaklaşık olarak 3 saat. Albay karagaha döndüğünde bütün hızla operasyon başlar ve Berlini ele geçirme harekatına başlanır. Yedek Alman ordularına mesajlar iletilir ve büyük devlet binalarına askeri darbe uygulanır. Hitlerin o saldırıdan sağ kurtulması imkansızdır kanımca. Fakat Başbakan tutuklanacağı sırada bir kapsül çıkarır ve sanki hitlermişcesine konuşmaya başlar. Hitlerin sesini taklit eden başbakan onu tutuklamaya gelen binbaşına telefonu uzatır ve sanki hitlerle konuşuyormuşcasına binbaşını kandırır.

operasyon valkyrie bu hamleden sonra sekteye uğrar ve darbeci birlikler yavaş yavaş yaşamayan hitlerin yanına doğru kayarlar.Albay durumu farkettiğinde artık çok geçtir. Filmde Hitler karşıtı bir subayın hitleri öldürmesi ve bu olayın yalan bir habermişcesine yayılmasını anlatan ve başarısızlıkla sonuçlanan bir darbe girişimini aktarmaktadır.Daha önce izlediğim 2.dünya filmlerinde ve belgesellerinde hitlerin kafasına bir el ateş ederek intihar ettiğini defalarca izledikten sonra böyle bir operasyonun gerçekten var olması beni şaşırttı.

İşin enteresan tarafı ise filmin sonunda hitlerin 9 ay sonra tamamen devrildiği ve SS partisinin tamamen yok olduğu dile getirilmektedir.

operasyon valkyrie Fragmanı :

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar