Olmak Yada Olmamak 1942 Yapımı 2.Dünya Savaşı Filmi

To Be Or Not To Be 1942 yapımı bir komedi filmidir. Yönetmenliğini Ernst Lubitsch’in üstlendiği film II. Dünya Savaşı döneminde çekilmiş bir film olup o dönemi konu almıştır.  Senaristliğini Melchior Lengyel ve  Edwin Justus Mayer yapmıştır.  Oyuncuları ise Carole Lombard, Jack Benny, Robert Stack, Felix Bressart, Sig Ruman’dır.

olmak_yada_olmamak_2dunyasavasifilmi

Amerikan yapımı olan To Be Or Not To Be’nin süresi 99 dakikadır. Film 1942 yılında Amerika’nın II. Dünya Savaşında adından söz ettirmeye başladığı sırada gösterime girmiştir. Gösterim tarihi başrol oyuncusu Carole Lombard’ın bindiği uçağın düşmesi ve genç oyuncunun hayatını kaybetmesinden iki hafta sonraya denk gelmektedir.

Filmde William Shakespeare’in ölümsüz eseri Hamlet’e değinilmiş ve bu eserden ilham alınarak film To Be Or Not To Be adına sahip olmuştur.

Maria Tura (Carole Lombard) ve Josef Tura ( Jack Benny) tiyatro oyunları sergileyen karı kocadır. İlk zamanlar Nazi karşıtı oyunlar sergileyen çift ve mensup oldukları tiyatro grupları, II. Dünya Savaşı başlarında Shakespeare’e ait olan Hamlet eserini sahneye koymaları için zorlanmıştır. Maria Tura ve Joseph Tura’nın da mensup olduğu tiyatro grubu Nazi birlikleri tarafından tehdit altındadır.  Nazi birliklerinin dikkatini çekmek istemeyen ancak içten içe onlarla mücadele etmek isteyen grup pek çok zorlukla karşılaşır.  II. Dünya Savaşı gibi büyük ve derin yaralara yol açan bir savaş sırasında bile sanatlarını icra etmekten vazgeçmeyen bu tiyatro grubu üyeleri, düşmanlarını atlatmak ve hayatta kalmak adına tüm oyunculuk yeteneklerini sergilemiştirler. Yeri geldiğinde Nazi subaylarının kılığına ve zorunda kaldıklarında Adolf Hitler’in bile  kılığına bürünmüştürler. Tüm bu kılık değiştirmeler ve  çevrilen entrikalar ortaya komik sahneler çıkarmıştır.

To Be Or Not To Be Carol Lombard, Jack Benny’nin oyunculuk ve Ernst Lubitsch’in yönetmenlik kariyeri için son derece önemli bir filmdir. II. Dünya Savaşını konu alan filmlerin çoğu dramatik ve vahşi görüntülere sahipken bu film komik sahneleri ile ve izleyicilere hem dönemin yaşayışı hem de savaş sırasında hayatta kalış mücadelesini göstermek adına yapılmış büyük ses uyandırmış bir filmdir. Film II. Dünya Savaşının sürdüğü dönemde o dönemin zorluklarıyla çekilmiş olup, insanların derin acılar duyduğu ve yas tuttuğu dönemde bir nebze de olsa döneme farklı  bir bakış açısı getirmiştir.  Mizahi dili ve komik sahneleriyle izleyicilerin yüzünde tebessüm oluşturmayı başarmıştır.

Başarılı bir film olup  Akademi Ödülüne (Oscar Ödülü) en iyi film müziği ve en iyi komedi drama dalında aday olmuştur.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar