Normandiya Çıkarması – 6 Haziran 1944

Almanlar Fransayı işgalinden sonra Büyük bir savunma hattı kurmaya başladı. Müttefiklerin yapacağı çıkarmayı olabildiğince güç hale getirmek için Hitler’in emri ile Atlantik kıyısı boyunca yaklaşık 5000 kilometre uzunluğunda bir duvar inşa edilmeye başlandı. Çeşitli mevzilerden oluşan ve her türlü saldırıya karşılık geliştirilen beton- demir ağırlıklı bu duvar ile Hitler Avrupa’yı sanki bir kaleye dönüştürüyordu.

*-* Normandiya çıkarması bilinen dünya tarihinin gördüğü en büyük deniz çıkarmasıdır. Bu çıkarma ile savaşın seyrinin değiştiği gibi pensilin gibi insan sağlığı için önemli buluşlarda gerçekleşti. Bütün bunları Normandiya Çıkarması ile alakalı şaşırtıcı bilgiler yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Müttefik devletlerin yapacağı saldırıdan işgal ettiği topraklar dahil Hitler’in anavatanı da korumaya almak için duvarı oldukça uzattı. Duvarın en zayıf noktalarından biri de Normandiya bölgesindeydi. D-Day olarak bilinen ve Normandiya çıkarması ile batı cephesi İkinci kez açılmış oldu. Bu çıkarmada Müttefik kuvvetler Alman Atlantik savunmasını yararak Fransa’nın içlerine doğru ilerlemiştir. Stratejik olarak önemli köprü , kavşakları ele geçirip çıkarmanın hızla içlere doğru(Hitler’in Blitzkerg yani yıldırım harekatının benzeri uygulanmıştır.) kısa sürede genişlemesini sağlamışlardır.

1 Milyon Amerikan ve İngiliz askerinin katıldığı harekatta ayrıca İşgal altındaki Fransada bulunan direnişçilerin de büyük yardımları olmuştur. Almanlar’ın haberleşme ağlarına ağır darbeler vurmuş ve çıkarmanın bu denli büyük olduğunun öğrenilmesi geciktirilmiştir. Bölgede bulunan nazi birlikleri yetersiz kalmış ve Hitler’in emrindeki bazı birliklerin direk olarak Hitler’den emir alması çıkarma vakti Hitler’in uyuyor olması ve uyandırmaya korkan komutanlar yüzünden çıkarma ilerlemiştir.

Bu çıkarmanın müttefik kuvvetler açısından  en başarısız bölümü ise Omaha Plajıdır. Bu plajda hiç sper alacak noktanın olmaması , sahilin aşırı dalgalı olması işleri zorlaştırmış ve çıkarma esnasında çok sayıda müttefik kuvveti hayatını kaybetmiştir. Normandiya çıkarmasının istatisliğine değinecek olursak 10 binden fazla müttefik askeri hayatını kaybetti. Buna karşılık Nazi askerleri de 9 bine yakın kayıp verdi. Normandiya çıkarmasına müttefikler 1 milyondan fazla piyade ile katıldı. Bu çıkarmada yüzen tanklar denendi ve bazı bölgelerde başarılı olsada Ohama plajında tanklar su alarak battı. Çıkarma başarılı oldu ve Overlord isimli bir harekata dönüştü. Overlord harekatı sonrası Paris özgürlüğüne kavuştu.

Normandiya çıkarması ile alakalı sitemizden erişebileceğiniz filmler ise , Er Rayn’ı kurtarmak , En Uzun gün ve HBO’nun dizi film şeklinde ortaya çıkardığı Kardeşler takımıdır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar