Noah – Nuh Tufanı Filmini İzledim…

Dünyanın sonunu anlatan filmleri oldum olası sevmişimdir. Bugünlerde filmseverlerle buluşan noah isimli yani bütün din kitaplarında yer verilmiş dünyanın sonunu ve yeni bir başlangıcı anlatan nuh tufanını izledim. Russell Crowe’un canlandırdığı Nuh karakteri dünyadaki insanların inançlarından çıkmış kötülük saçan bir hal alması nedeniyle çocukları ham , sam ve yasef ve eşi ile birlikte insanlardan uzak diyarlarda yaşamaktadır.

nuh_tufani_03

Dünyayı tüketmiş insanların artık yiyecek aramaları sonucu iyice Nuh’un ailesine yaklaşması sonucu Nuh rüyasında dünyanın ateş ile yok olacağını görmektedir. Bu nedenle Büyükbabasının yanına gitmek ister. Ailesi ile birlikte büyükbabasının yaşadığı yere doğru ilerlerken yolda insanlar tarafından yağmalanmış bir köy görürler. Bu köyde hayatta kalan ve karnından çok ağır şekilde yaralanan bir kız çocuğunu da kurtarıp yağmacıların saldırılarından dolayı yasak bölgeye girerler.

nuh_tufani_02

Burada Allah’ın gökyüzünden yeryüzüne indirdiği ve insanları doğru yola sevketmek amacıyla görevlendirdiği gözcüler Nuh’a inanmazlar. İçlerinden bir tanesi nuha inanarak ona yardım etmek ister ve büyük babasının yaşadığı dağın eteklerine kadar gelirler. Burada Nuh büyük oğlu sam ile birlikte dedesinin yanına gider. Burada dedesine rüyasını anlatır ve dedesi içmesi için bir çay verir Nuh’a . Ardından da “Rüyanın kalanını da görmelisin” der. Çayı içtikten sonra Nuh rüyanın kalanını görür. Aslında ateş ile değil su ile yok olacaktır insanlık. Dedesi Nuh’a yaradılış tohumunu vererek gönderir. Nuh geri döndüğünde onlara yardım eden gözcü ile birlikte dağın eteklerinde bir gece geçirir.

Ertesi gün diğer gözcüler nuha yardım eden gözcüyü cezalandırmak için oradadır. Nuh hemen yaradılış tohumunu toprağa sürer ve büyük bir gemiye yetecek kadar ağaç bir anda yeryüzüne fışkırır. Bu durumu gören diğer gözcüler de Nuh’un o kişi olduğuna emin olup ona yardım etmek isterler. Nuh gemiyi yapmaya başlar. Her türden birçift gemiye akın etmeye başlar. Bu arada Nuh’un eşide bitkilerden oluşturduğu bir karışım ile gemiye binen hayvanları uyutur.

Emma Watson and Douglas Booth

Fakat ham ve yasef için bir gelin yoktur. Buda Nuha göre Allah , insanlığın sonunu çoktan yazmıştır. Nuh’un görevi sadece hayvanları kurtarmak ve son insan olarak ailesinin ölmesini sağlamaktır. Nuh’un eşi Nuh’un dedesine durumu anlatır ve Bir daha hamile kalamayacak kadar ağır yaralanan kız çocuğuna dedesinin tek dokunuşu ile hastalığın yokolmasını sağlar.

Sam’in karısı olan kız tufan günü hamile kalır. Allah’ın mücizelerinden birtanesi ortaya çıkar. İkiz kız cocuğu. böylelikle yasef ve ham de evlenecek insanlığın soyunun devamını sağlayacaktır. Filmin hikayesi kısaca bu. Zaten birçoğumuz bu hikayeyi ezbere biliyoruz birde izlemek isterseniz mutlaka tavsiye ederim.

Noah – Nuh Tufanı Fragmanı:

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar