Night And Fog- Gece ve Sis,1955 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Night and Fog Alain Resnais’in yönetmen koltuğuna oturduğu 1955 yapımı bir kısa filmdir. Fransız yapımı olan bu film Nazi toplama kamplarından kurtuluşun 10. Yılında yapılmıştır.  Film 32 dakika sürer.  Bu kısa sürede II. Dünya Savaşı dönemini, o dönemde yaşanan çaresizliği, vahşeti tam olarak gözler önüne sermeyi başaran Alain Resnais başarılı bir yönetmen olduğunu tekrar kanıtlamıştır.  32 dakikalık bu kısa film belgesel özelliği taşımakla birlikte savaşın izlerini taşır.  Nazi kamplarına mahkûm alınan insanların hayatı gerçekçi bir şekilde işlenmiştir.


gecevesis_1955_2dunyasavasifilmi

Night  And Fog senarist  Jean Cayrol tarafından kaleme alınmıştır. Fransız yazar ve şair olan Jean Cayrol II. Dünya Savaşı sırasında direniş hareketine katıldığı için 1942 yılında tutuklanmış ve Mathausen Gusen toplama kampına gönderilmiştir.  Buradan çıktıktan sonra Night And Fog’u kaleme alan Jean Cayrol yaşadıklarını olduğu gibi paylaşmıştır. Filmin efsanevi müziklerini arkasında ise Hanns Eisler ismi vardır.

Yönetmen Alain Resnais filmi yapmakta tereddüde düşmüş ve gelen teklifleri reddetmiştir. Ancak John Cayrol’un senaristliğini üstlendiğini duyduğunda filmi çekmeye karar vermiştir.  Jean Cayrol ve Alain Resnais birlikte çalışmışlardır. Ancak birçok zorlukla karşı karşıya gelmişlerdir.  Dönemi olduğu gibi yansıtacak materyalleri grafikleri bulmakta güçlük çekmiş ve çekimler başlamadan önce bu sorunu çözmek için zaman  harcamışlardır. Bunun yanı sıra film hazır olduğunda Fransız bir polisin vurulması tepki toplamış sansür istenmiştir.  Fransa’da bulunan Alman Büyükelçiliği tarafından filmin Cannes Film Festivalinde görüntülenmesinin yasaklanması istenmiştir.  Tüm bu zorluklara karşın film tüm gerçekliği gözler önüne sermiş vahşeti insanlara göstermiştir.  Yasaklanma sansürlenme isteklerine karşın film pek çok izleyici tarafından olumlu eleştiriler almıştır.

Night And Fog siyah beyaz ve renkli görüntüleri ile II. Dünya Savaşı dönemini ve sonrasını dönüşümlü bir biçimde işleyen ilgi uyandırıcı bir belgesel niteliğindedir. Filmin ilk bölümünde  Auschwits kalıntıları gösterilir ve anlatıcı Michel Bouguet Nazi ideolojisini açıklar.  Night and Fog Schutzstaffel (koruma timi) ve kampta yaşam mücadelesi veren  mahkûmlar arasında karşılaştırmalar yaparak devam eder. Mahkûmlara yapılan bilimsel tıbbi deneyler, işkenceler ve idamlar dâhil tüm sadizmi gözler önüne serer. Daha sonra siyah beyaz görüntü ile gaz odaları ve vücut yığınları gösterilir.  Finalde ise serbest bırakılış ve kampların dehşeti gösterilir. Film kapanışında izleyicilerden tüm bunların sorumlusu ya da sorumlularının kim ya da kimler olduğunu sorgulaması istenir.

İzleyiciler üzerinde derin bir etki bırakan bu kısa film  insanlara tekrar savaşın nasıl bir yıkım olduğunu hatırlatmak amacıyla 1990 yılında tekrar gösterime girmiştir.  Ve yine pek çok  izleyici bulmuştur.  İz bırakan konusu görsel efektleri ve etkileyici müziğiyle döneme damgasını vuran bu film izlenmesi gereken filmler arasındadır.

Film Nazi Soykırımını aktardığı için Fragman sitemizde paylaşılmayacaktır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar