Neden Kemal Sunal’ı Çok Seviyoruz ?

Bugün böyle bir konu hakkında yorumlama yapma geldi içinden. Evet Neden Kemal Sunal ? gayet açık ve net bir soru. Çok mu kaliteli bir oyuncuydu tabiki tartışılmaz. Kendisine rahmet dileyerek büyük üstad hakkında birkaç fikrimi belirtmek istiyorum. Onu çok seviyorum ve bu cümleyi bu yazı içerisinde defalarca kurabilirim. Bir insan düşünün ki, hemen hemen her filmi izlenme rekorları kırsın.

Kürdü, Türkü, Azerisi, Lazı, Çerkezi etnik kimlik farketmeksizin hemen hemen her vatandaşın izleyip gülümsediği, kahkaha attığı filmlerin baş kahramanı. 1972‘de Tatlı Dillim filminde besketbolcu olarak tanıdı Türkiye onu. Sonra Köyden İndim ŞehireMavi Boncuk gibi eserlerde rol aldı ve ısındırmaya başladı milleti kendine. Ama benim kahramanım olması Hababam sınıfı filmiydi. Eminim ki birçoğumuz onu bu film ile çok sevdik. Sonra ise diğer filmlerini tekrar tekrar izledik.

kemal_sunal_neden_seviyoruz

Bazen ağlattı, bazen güldürdü. Öldüğü günü hiç unutmam. Tarlaya gitmiştik işçi olarak. O zamanlar yaşım küçüktü ve ailemdeki kadınlar ile birlikte bende gidiyordum tarlaya çalışmaya. Orada işçilere su dağıtıp harçlığımı çıkartıyordum. Su doldurmak için kamyona yöneldim ve şoför TRT radyoyu dinliyor radyoda son dakika haberi geçiyordu. Kemal Sunal kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ne kadar üzüldüğümü tahmin bile edemezsiniz.

Kardeşim 20 yaşında ve her gün Kemal Sunal’ın filmlerini izler. Annem ise günlük dizileri. Yemek zamanı kavga ederler şunu izleyeceğiz yok ben şunu izlemek istiyorum diye. Fakat Annemin dizileri açıkken yemeği yer ve kalkarım odama, fakat Kemal Sunal filmi açıksa nedense film bitmeden geçemiyorum :). Sorsanız daha önce hiç mi izlemedin filmi diye belki onlarca kez izledim derim. Ama yine de sanki her defasında yeniden izliyormuşcasına izletiyor filmler kendini.

Kemal Sunal’ı çok seviyorum, bence ilk sebebi budur bu filmleri tekrar tekrar izlememin. Mimikleriyle, konuşmasıyla, kendine has tavırları ve gülüşüyle sevilmeyecek bir adam mı ? dediğinizi duyar gibiyim. Evet doğru söylüyoruz hep birlikte bu bahsettiğimiz her şey vardı onda. Ama asıl sebebin geç farkına vardık biz galiba. Hani derler ya Kemal Sunal gibi biri bir daha gelmez dünyaya. Elbette buna katılıyorum ama en az onun kadar kendini sevdirecek biri daha gelebilir dünyaya.

Filmlerin tekrar tekrar seyredilmesinin diğer sebeplerine değinecek olursak yukarıdaki savımı da kanıtlamış olacağım. Kemal Sunal gibi halkın içerisinden gelip samimi olarak rol almayı seçen bir oyuncu da halka onun kadar kendini sevdirebilir. Çünkü her filminde samimi ve her rolü yaşıyormuşcasına oynuyor. 1970‘lere geri dönecek olursak belki o kadar gaz kuyruğu, ekmek kuyruğu yok ama tıkış tıkış otobüse binmeler, yolun ortasında ağzı kapatılmamış çukurlar, rant davaları, yapılmayan hizmetler(toplanmayan çöpler) halen devam eden belli başlı şehircilik sorunlarımız.

Böyle bir oyuncunun yukarıdaki saydığım ve unuttuğum birçok konuda(hakiki sorunlarımız rüşvet vb. gibi bize özgü) sağlam bir senaryoda oynadığını düşünün. Hayal edin sadece, Kemal Sunal olarak değil farzedin ki bir başkası. Sevdirmez mi kendini ?

Evet arkadaşlar Kemal Sunal‘ı çok sevmemizin diğer sebepleri yukarıdaki yazdığım gibi samimi ve gerçekten bize özgü meseleleri anlatan senaryolarda oynaması. Adamın ağzından çıkan en büyük küfür bile Türk toplumuna mâl olmuş kelimeler. Bugün hangimiz or****pu, eşşoğ***şek gibi kelimeleri kullanmıyoruz ?

Öyle bir Rtük düşünün ki Eşşoğ****şek gibi bir kelimeyi bile yasaklasın ve hatta ben burada yazarken bile gizleyerek yazayım. Elin gavuru neler neler diyor filmlerde dizilerde, neymiş efendim kötü örnek teşkil ediyormuş ulan bu adamın bir tane Türk evladına kötülüğünün olduğunu söyleyenin aklını karışlarım. Adam yengesini halletmedi, ana bacı dalmadı, orasını burasını açmadı bunun neresinde kötülük var ?

Siz bence(bir vatandaş olarak söylüyorum) o milleti dolandıran düzenbaz adamların reklamlarını ortadan kaldırın adamlar BAL gibi dolandırıyor. Cinsel azdırıcı , sertleştirici, okşayıcı, elleyici reklamları bir kaldırın ortadan. Uzaya uydu fırlattık ya hemen hemen herkes uydu sahibi çocuklarda zaplarken karşılaşıyor bu neymiş diye bakıyor. Kemal Sunal kanallarını kapattığınız için teşekkür ederim çünkü gerçekten haksız rant sağlıyorlardı ve bunun önüne geçmeniz gerek. Önüne gelen televizyon kanalı açmamalı. en az 2 sene yayınlarına direk müdahale etmelisiniz. Bunun için teknik ekibin sizde olduğunu düşünüyorum.

Kemal Sunal kanalları çoğalsın fakat her şeyin hakkını vererek yapılsın. Telif hakları ödensin böylesine bir adamın hakkı yenmesin. Siz değerli büyük firmalar hani Türk halkının aurasını çözdük diyorsunuz ya. Eğer gerçekten bunu çözdüyseniz bu filmlerin bizim hayatımızda ne kadar değerli olduğunu da unutmayın. Ve reklam verdiğiniz şeyi bir iki kez düşünün. Beş para etmez yayınlara trilyonlarca lira harcayacağınıza sadece böyle filmler yayınlayan kanallara da biraz reklam verin hem iyi bir reklam yapmış hemde bu kanalların kaçak yayın yerine telifli yayın yapmasını sağlarsınız.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar