Ne Yapılabilir ?

Şimdi neden böyle bir başlık attık önce onu biraz açayım :). Geçenlerde R10’da CrypTosam‘ın açtığı Adsenseden ev alma konusunu görünce bende açıkcası duygulandım. Dedim ki bu sektörde klasik Türk usulü yani Driking , Eating , Fucking teoremine uymayan bir ben varım zannediyordum. Tabi arkadaşımız biraz daha işin seo kısmına hakim olduğundan dolayı bu amacına inşallah ulaşacak. Temennim bu fakat eğer başınızda bir büyük yoksa ve ev geçindiriyorsanız bu hayali erteleye erteleye vazgeçme aşamasına geliyorsunuz.

İnternet sektörüne atıldığımdan beri çeşitli websiteleri açıp birçoğunu zamanın ve bilginin eksikliğinden dolayı malesef kapattım. Birçok harika projeler yaratmaktı amacım fakat yine bir atasözünün aklıma bu sene gelmesi ile sadece başarılı olduğum sektörlerde barınmaya niyet verdim. Neydi o Fransız atasösü yeri geldiği için hemen sizlere aktarayım ; ” İki işi bir arada yapmak , ikisini de iyi yapamamak demektir.” Bilmediğimiz sektörlerde tutunmaya çalışmaktansa elimizdeki gelirli websitelerinin gelirini arttırmanın yollarını aramalıyız.

Biz bu yolları ararken , ziyaretçilerimiz Google’dan aramalarını sürdürüyor ve Google Amcamızın da bu ziyaretçileri bize göndermeme gibi bir lüksü yok. Ziyaretçi sitenize geldiğinde doymadan kalkıyorsa o siteden hayır beklemeyin. Bizim bu işlere başladığımızda elimizin altında bu kadar blog yazısı , makale ve görsel kaynak yoktu. Öğrendiğimiz herşeyi deneme yanılma yoluyla öğrendik. Düşünün bu işe başladığımda ingilizce seviyem Van tu tri iken şimdi şükür ne var ne yok yu derecesine yükselttik.

Yani bu işte yeni iseniz paranın karekökünü hesaplamayı bırakın , En yüksek getirisi olan kelime bazlı çalışmaları bir yana atın , sürekli domain regleme ve hosting masraflarıyla uğraşmak yerine alanınıza yönelin. Nedir abi filmi çok sever ve hergün birkaç film mi izliyorsunuz film yorum siteleriyle uğraşın. Gidipte sağlık mağlık hastalıkları barındıran websiteleri açmak yerine Film hakkında eleştiri yazıları beğeni yazıları yazmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Çünkü bu alanda farklı olan yaparsanız para kazanırsınız. Tabi çokta yeni değil ufak tefek kazanıyoruz şükür diyorsanız bu miktarı arttıracak yenilikler yapmalısınız. Başarılı bir backlink ağı ile site değerinizi arttırmanız TBM oranını yükseltecektir. Yani illa fazla getiren kelimeler yerine bildiğiniz kelimelerden oluşan konular seçip bu alana uygun bir domain ile ziyaretçilerinizi ne kadar çok sitenizde tutarsanız o kadar çok kazanırsınız. Siz 0,03 TL TBM miktarının kelimeden kaynaklandığını zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Aynı kelimeden 0,12 TL kazananda var.

Ziyaretçiyi koyun gibi görmemelisiniz. Sade bir reklam yerleşimi yaparak hep göze hitap etmelisiniz hemde ziyaretçinin içerikten olabildikçe fazla faydalanmasını sağlamalısınız. Bu şekilde TBM oranlarını arttırırsınız. Açtığınız konuları flood olarak forum, imleme , sosyal medya sitelerinde paylaşmayın. Bu konunun yanlış anlaşılmasını istemem paylaşmayın derken kopyala yapıştırdan bahsediyorum. Konuyu açıklayan ilginç birer cümle ile paylaşın böylelikle daha sağlam bir backlinkiniz olacak. Backlink derken Hacklinke kurban gitmessiniz. Ne kadar çok backlink o kadar çok ziyaretçi mantığınıda boşlamanız sizin için gerçekten de daha faydalı olacak. Bu sözü şu şekilde benimsemelisiniz. Ne Kadar sağlam backlink o kadar ziyareçi ve geri dönüş.

Genel konulardan , günlük konulardan kaçının dediğim gibi seçeceğiniz sektörde bilginiz yoksa mahcolursunuz. Birde unutmadan şunuda ekleyeyim Okuyun. Okumaktan kimseye zarar gelmez , haber olur , makale olur , blog yazıları vb. ne denk gelirse okuyun. Bu hem sizin kelime dağarcığınızı geliştirecek hemde yazma kapasitenizi arttıracaktır.

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar