Mr. Klein – Kaderi Arayan Adam – 1976 Yapımı 2. Dünya Savaşı Filmi

Mr. Klein (Monsieur Klein) Gizem, Suç, Drama kategorilerinde 123 dakikalık 1976 yapımı bir Fransız filmidir. Günümüzde gerilim tarzı sayılabilecek olan filmin yapımcılığını, başrol oyuncusu Alain DELON yapmıştır. Yönetmen koltuğunda da Alain Delon ve Joseph Losey oturmaktadır.

Genel hatları ile bakıldığında bu filmin konusu, Yahudi karşıtlığı ve bir kimlik arayışı umursamazlığın ciddi anlamda eleştirisidir. Film Fransa da 2. Dünya savaşı sırasında geçiyor. Robert Klein, Nazi işgalinde Yahudi komşularının zor durumunu, fırsat bilerek kendi lehine, maddi çıkar sağlayan, bir sanat simsarıdır. Alman işgali nedeniyle kıymetli antikalarını ve mücevherlerini satarak, Paris’i terk etmeye çalışan Yahudileri kandırarak ve onların bu çaresiz durumlarından faydalanarak kazanç elde etmenin peşindedir. Kendine oldukça rahat bir yaşam planı yapan Robert Klein’in bir anda tüm planları alt üst olur. Aynı bölgede Yahudi direnişçilerin üyesi olduğu, adının da Robert Klein olduğu belirlenen bir kaçak ile karıştırılması söz konusudur.

Bu durumu, Klein adına evine gelen Yahudi yerel gazetesinden öğrenir. İşgal kuvvetlerine Yahudi olmadığını kanıtlamak için derin işlere girişen Klein isim benzerliği olan gerçek direnişçiyi aramaya başlar.

Aslında filmde Robert Klein’in de dediği gibi “bilmiyorum bu karışık bir hikâye” yorumu sanki tüm filme damgasını vuruyor. Karıştırıldığı Yahudi Klein’i ararken, kendini bulmaya başlaması ve yaptıkları ile yüzleşmesi, o güne kadar yaşadığı kişisel ironiyi de gözler önüne seriyor.Bir açıdan bakıldığında, Robert Klein Yahudilerin zor durumlarından faydalanıp, kendisine çıkar sağlamanın bedelini mi ödüyor? Dedirten hikâye, diğer taraftan da Yahudilerin yaşadığı dramı detaylı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Yahudilerin o dönemde neler yaşadıklarından, çok daha fazla şey anlatan bu filmde, verilmek istenen duyguyu iliklerinize kadar hissetmemeniz mümkün değil. Belki de açgözlülüğünün kurbanı olan Robert Klein, sona doğru giderken, seyredenin duyduğu acı hissi, öncesinde verilen gizem duygusu ve çok kuvvetli olan alt metinle sağlanmış olmalı diye düşündürüyor. Bu kaçınılmaz sona doğru gidilirken, daha vurgulu ve etkileyici sahneler olabilirdi fikrini! Filmi seyreden pek çok kişi yapsa da, kullanılan son cümle, bu düşünceyi silip götürüyor aslında “Bu duruma kayıtsız kalan da bundan faydalanan da suçludur”.Kuşkusuz, filmin en büyük artılarından biri de senaryosunun, usta bir sinemacı olan, Costa Gavras tarafından yazılmış olmasıdır. Burjuva bir kişilik üzerinden, böylesi derin bir konu olan Hitlerin politikası ve Yahudi ayrımcılığını, ancak böyle deneyimli bir sinemacı anlatabilirdi.

Fransız yapımı 2.Dünya savaşı filmlerinden birtanesidir.

Filmin Bağlantıları;

Mr.Klein IMDB Sayfası – http://www.imdb.com/title/tt0074916/

Hakkında Emre Özer

Emre Özer
Php, Javascript, C# gibi yazılım dillerine kendini adamış başarılı bir Webmaster.
Yorumlar