Mizofobi

Mizofobi, isim olarak çok fazla bilinmese de genellikle herkes tarafından bilinen bir fobidir. Bu fobiyi yaşayan kişiler, temizlik kurallarına ölçüsüz denecek derecede dikkat ederler. Sonrasında ise herhangi bir nesneye dokunması durumunda kirleneceğinden ya da mikrop kapacağından aşırı şekilde endişe etmesi ya da korkması durumu olarak açıklanabilir. Rupofobi olarak da adlandırılmaktadır. Çok bilinmesinin nedeni ise sık olarak rastlanması değil, birçok sinema ve dizi filmde karikatürize edilmiş şekliyle de olsa yer bulmuş olmasıdır.

Hayatı çok etkileyen fobilerden biri olduğu söylenebilir. Çünkü diğer fobilerde belli ortamlarda ya da durumlarda karşılaşacağınız fobik uyaranlar, bu fobide her yerde ve beklemediğiniz durumlarda karşınıza çıkabilir. Örneğin karşınızdaki kişinin öksürdükten sonra size yaklaştığını, elinizi sıkmak istediğini gördüğünüz bir durum çok sıkıntı verici olabilir.

Bu fobinin gerçek nedeni de (diğer fobiler gibi) tespit edilememiştir. Ama obsesif kompulsif bozukluk ile ilişkilendirilen problemlerden bir tanesidir. Tedavisi ise yine diğer fobiler için geçerli olduğu gibi mümkündür ve yapılması gereklidir. Bu hastalık bilişsel davranışçı terapi uygulamaları ile tedavi edilebilir. Bu uygulamanın yanı sıra antidepresanlar ve anksiyete ilaçları ile yapılacak medikal tedaviler de uygulanabilir. Ama tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü diğer fobilerin çoğunun aksine, etraftaki kişilere de rahatsızlık veren bir fobi olabilir. Temizlik takıntısı ve bazı sosyal çevrelerdeki davranış biçimleriyle, özellikle yakın çevresinde bulunan kişilere de rahatsızlık verebilirler.

temizlik hastalığı
temizlik hastalığı

Hakkında Bilgin

Yorumlar